Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Nowe kierunki studiów na szczecińskich uczelniach

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 06.07.2009Na dniach ogłoszono wyniki tegorocznej matury - teraz absolwenci szkół średnich mają czas na zastanowienie się nad wyborem przyszłego kierunku studiów, których w Szczecinie powstaje coraz więcej.

Nowe kierunki studiów na szczecińskich uczelniach
Kilka dni temu poznaliśmy (dobre dla Zachodniopomorskiego) wyniki tegorocznej matury - teraz absolwenci szkół średnich stoją przed ostatecznym wyborem kierunków studiów. A tych w Szczecinie jest coraz więcej.

Wraz z nowym naborem na szczecińskich uczelniach pojawiają się również nowe kierunki i specjalności. W ten sposób uczelnie wyższe dostosowują się do zmieniających się potrzeb rynku pracy. Najwięcej nowych kierunków powstało w tym roku w Akademii Morskiej.

- Duże nadzieje wiążemy z otwarciem kierunku geodezji i kartografii na wydziale nawigacyjnym, który wprowadziliśmy jako pierwsi w naszym regionie. Wydział ten wciąż cieszy się największą popularnością. Ponadto utworzyliśmy mechatronikę oraz specjalność ubezpieczenie transportowe na kierunku transport - informuje Katarzyna Opalińska, rzecznik AM.

Swój debiut rekrutacyjny notuje Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny (połączenie Akademii Rolniczej i Politechniki Szczecińskiej). Poza kierunkami dostępnymi dotychczas, utworzono dodatkowo inżynierię bezpieczeństwa na wydziale techniki morskiej.

- Zachodniopomorski Uniwersytet Szczeciński od przyszłego roku planuje wprowadzenie 6-7 nowych kierunków, m.in. biotechnologię - mówi Stanisław Heropolitański, rzecznik prasowy ZUT, i dodaje: - Wciąż się rozwijamy, ale mimo połączenia, byłe wydziały AR i PS nadal posługują się dwoma odrębnymi systemami rekrutacyjnymi.

Z kolei Uniwersytet Szczeciński z nowym rokiem akademickim utworzył łącznie cztery specjalności - na kierunku pedagogika: edukację osób niepełnosprawnych i logopedię oraz terapię pedagogiczną. Absolwenci kierunku fizyka z informatyką zdobędą uprawnienia nauczycielskie, utworzono także specjalność analityka procesów gospodarczych. US wciąż przyciąga największą liczbę studentów - w tym roku uczelnia przygotowała dla studentów pierwszego roku 16 tys. miejsc.

W Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie studentom pozostawia się wybór pomiędzy już istniejącymi kierunkami.

Rekrutacja na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym i Akademii Morskiej potrwa do 6 lipca, natomiast na Uniwersytecie Szczecińskim - do 10, a w Pomorskiej Akademii Medycznej - na większości kierunków - do 7 lipca. Dla tych, którzy nie dostaną się na wymarzone studia w pierwszym terminie, przewidziany jest drugi nabór.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net