Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Większe pensje w szkołach i przedszkolach

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 04.08.2009O ok. 150 zł wzrośnie wynagrodzenie pracowników administracji i obsługi w szczecińskich placówkach oświatowych.

O ok. 150 zł wzrośnie wynagrodzenie pracowników administracji i obsługi w szczecińskich placówkach oświatowych.

Negocjacje w sprawie wynagrodzeń pracowników oświaty, którzy nie są nauczycielami, trwały trzy miesiące. 29 lipca Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Solidarność i Solidarność '80 podpisały z miastem "protokół dodatkowy do ponadzakładowego układu zbiorowego". Co się zmieni?

Po raz pierwszy do układu zbiorowego zostali włączeni pracownicy przedszkoli, którzy do tej pory otrzymywali najniższe wynagrodzenie. Teraz ich pensje będą takie same jak w szkołach. Zmieni się także tabela miesięcznych stawek wynagrodzenia. Zostaną one podniesione o ok. 150 zł. Dzięki temu najniższe wynagrodzenie zasadnicze wzrośnie do 1,1 tys. zł, a najwyższe - do 2601 zł. Wysokość pensji nadal będzie zależała od stanowiska, wykształcenia i stażu pracy. Kwoty wynagrodzenia w tabeli zostały zapisane w widełkach. I tak np. sekretarz szkoły będzie zarabiał od 1400 do 2139 zł.

- Wysokość pensji w ramach widełek ustala dyrektor placówki. Żaden pracownik na pewno na nowych zapisach nie straci. Przyjęte tabele zaszeregowania gwarantują wzrost wynagrodzenia o około 150 zł - mówi Maria Świerczek, prezes szczecińskiego oddziału ZNP. - Oczywiście chcielibyśmy więcej, ale uważamy, że na tę chwilę większych podwyżek nie udałoby się wywalczyć.

Wysokości wynegocjowanych kwot nie chce komentować Maria Doroszko z zarządu Związku Zawodowego Pracowników Oświaty Nie Będących Nauczycielami, który działa w Szczecinie od 1 lipca. - Pomimo naszych próśb, nie zostaliśmy dopuszczeni do negocjacji i nie znamy ostatecznych zapisów w układzie zbiorowym. Dopiero, jak zobaczymy tabele i przeprowadzimy analizę, będziemy mogli powiedzieć, czy zapisy są dla wszystkich korzystne - mówi Doroszko.

Pochodne wynagrodzeń, czyli dodatki za wysługę lat, pracę w nocy oraz dodatki funkcyjne nie zmieniły się. Nie wiadomo jeszcze, kiedy podwyżki wejdą w życie. Protokół musi zatwierdzić Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej. Pracownicy nie powinni się jednak obawiać zwłoki, bo niezależnie od terminu, w jakim zostanie zaakceptowany w Warszawie, wszyscy otrzymają wyrównanie od stycznia.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net