Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Uczelnie czekają na 180 przyszłych inżynierów

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 18.08.2009Nawet perspektywa tysiąca złotych stypendium miesięcznie nie przyciągnęła tłumów na tzw. kierunki zamawiane na szczecińskich uniwersytetach.

Uczelnie czekają na 180 przyszłych inżynierów
Specjaliści szacują, że za cztery lata w Polsce będzie brakować ok. 50 tys. inżynierów. To dlatego, że studia na kierunkach matematycznych, technicznych i przyrodniczych wybiera tylko ok. 15 proc. absolwentów szkół średnich. Aby to zmienić, Ministerstwo Nauki ogłosiło, że ci, którzy zdecydują się zostać inżynierami, mogą liczyć na 1000-złotowe, comiesięczne stypendia.

Czy pokusa zadziałała? Wydział matematyczno-fizyczny Uniwersytetu Szczecińskiego gotów był przyjąć 150 studentów. Zgłosiła się tylko setka. Cały czas są wolne miejsca na sześciu specjalnościach: zastosowanie matematyki, analityka procesów gospodarczych, matematyka z informatyką, fizyka biomedyczna, fizyka i zastosowanie komputerów oraz fizyka i monitoring środowiska. Studenci, oprócz stypendium, mogą liczyć na bezpłatne zajęcia wyrównawcze z matematyki i fizyki oraz praktyki.

Lepiej jest na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. Na 690 miejsc na pięciu kierunkach (automatyka i robotyka, informatyka, inżynieria materiałowa, mechanika i budowa maszyn, mechatronika), 130 jest wolnych. Rekrutacja na inżynierię materiałową oraz mechanikę i budowę maszyn będzie trwała do końca września.

Obie uczelnie dostały na stypendia na kierunkach zamawianych prawie 19 mln zł. Czy jeśli chętnych nie przybędzie, pieniądze nie przepadną? Warunkiem otrzymania grantu z ministerstwa jest wzrost liczby przyjętych kandydatów na kierunku zamawianym o 10 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Na ZUT przekroczono już ten limit. Na US jeszcze nie. - Ale zbliżamy się do tej granicy. Liczymy na to, że grupy zostaną jeszcze uzupełnione. Rekrutacja trwa do połowy września - mówi Andrzej Łuc, kierownik Działu Spraw Międzynarodowych US.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net