Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Biblioteka PAM-u jak się patrzy

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 28.09.200760 stanowisk komputerowych, czytelnia dla ponad 100 osób, 9 tys. metrów bieżących półek, 90 książek na metr kw.

Biblioteka PAM-u jak się patrzy
Tak w skrócie można opisać nową bibliotekę Pomorskiej Akademii Medycznej, która mieści się w dawnym klubie Trans. Goście uroczystego otwarcia przybytku (w czwartek) byli pod wrażeniem.

- To światowy standard - ocenił, zwiedziwszy całość, Lucjan Bąbolewski, dyrektor Książnicy Pomorskiej.

Historia budynku biblioteki sięga 1976 r. Początkowo mieściła się tu stołówka studencka i kino, później klub studencki. Dwa lata temu rozpoczął się remont budynku i adaptacja na potrzeby biblioteki.

- Wydaje się, że potocznie na bibliotekę studenci w dalszym ciągu będą mówili "Trans" - stwierdza Dagmara Budek, dyrektorka biblioteki. - Jej wielki atut to położenie. Nieopodal jest miasteczko studenckie, blisko będą mieli lekarze ze szpitala PAM.

Na metr kwadratowy biblioteki przypada 90 woluminów książek (w sumie jest ich 270 tysięcy, ponadto studenci będą mieli do dyspozycji 450 tytułów zagranicznej i 200 tytułów polskiej prasy). Powierzchnia biblioteki to w sumie 3 tys. metrów kw. Na kilku poziomach studenci będą mogli korzystać z wypożyczalni z wolnym dostępem do zbiorów, czytelni dla ponad 100 osób, trzech pokojów do pracy grupowej i czterech do pracy indywidualnej. Stworzono 60 stanowisk komputerowych, w tym 34 z dostępem do internetu. Na terenie czytelni jest również internet bezprzewodowy. W budynku znajdują się 30-osobowa sala dydaktyczna z 10 komputerami i niewielka kawiarnia.

Z nowej siedziby cieszy się 28-osobowy zespół bibliotekarzy, którzy mają duże pokoje i pomieszczenie socjalne z kuchnią.

- Komfort pracy będzie nieporównywalnie większy, tak dla studentów, jak i dla nas - mówi Edyta Rogowska, kierownik działu informacji naukowej i bibliografii. - Jest tu miejsce na studiowanie książek w ciszy i miejsca na burze mózgów.

Budynek wygląda bardzo nowocześnie dzięki przeszkleniom i odważnej kolorystyce. Część ścian i posadzki są czerwonego koloru. Główny hol jest klimatyzowany.

- Główna klatka schodowa została usytuowana w środku budynku, a sala kinowa została w części oszklona, dzięki czemu czytelnia jest rozświetlona - mówi Sławomir Mućko ze szczecińskiego biura ,,cH2 architekci", które opracowało projekt biblioteki. - Z tyłu dobudowaliśmy nową część, w której znalazły się pomieszczenia socjalne i wyjście ewakuacyjne.

Biblioteka wykorzystuje nowoczesny system ALEPH, który studentom pozwala przeglądać bieżące zasoby biblioteczne, zamawiać książki i sprawdzać swoje konto, a pracownikom - skutecznie kontrolować, kto zalega z książkami, i obserwować, które tytuły są najbardziej popularne.

Każdy egzemplarz książki i czasopisma ma specjalny pasek magnetyczny, który chroni przed kradzieżą. Budynek jest objęty całodobową ochroną, a wszystkie pomieszczenia są monitorowane.

- Siły najlepszych szkół mierzy się siłami biblioteki. Biblioteka to specyficzne miejsce, gdzie gromadzi się zapisy ludzkiej wiedzy. Ma służyć gromadzeniu zbiorów, ale by żyła, musi w niej być mnóstwo studentów - podkreślał wczoraj prof. Przemysław Nowacki, rektor PAM.

Budowę biblioteki w połowie sfinansowała PAM. Drugą połowę dołożyły ministerstwo zdrowia i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net