Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Do szkoły spieszy się niewielu

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 25.08.2009184 dzieci w wieku 5 lat rozpocznie od września naukę w szkolnych zerówkach. Do pierwszej klasy pójdzie zaledwie 84 sześciolatków

Do szkoły spieszy się niewielu
Zgodnie z nową ustawą o systemie oświaty, od września wszystkie pięciolatki obowiązkowo będą objęte edukacją przedszkolną - czyli musi się dla nich znaleźć miejsce w przedszkolach. W Szczecinie rodzice 451 pięciolatków (z ok. 3200) zdecydowali przyspieszyć ich edukację i wysłać je do zerówki. 184 dzieci będzie chodzić do zerówki w podstawówkach, 167 - w przedszkolach, a setka w punktach przedszkolnych (działają tylko cztery godziny dziennie, zwykłe - zazwyczaj dziesięć).

W SP nr 46 przy ul. Felczaka do zerówki rodzice zapisali 25 dzieci w wieku 5 lat. Na dwa tygodnie przed końcem wakacji trwa remont toalet. Jedna z nich jest przygotowywana specjalnie dla pięciolatków. Montowane są umywalki i toalety przystosowane do wzrostu maluchów. Pięciolatki będą miały także własną salę. Klasę wyposażono w małe krzesełka i ławeczki. Na podłodze wyłożono wykładzinę i przygotowano kąciki czytelnicze, zabawy oraz odpoczynku. Przy szkole został wybudowany drewniany plac zabaw dla dzieci, bo podstawa programowa przewiduje, że część zajęć będzie odbywać się na świeżym powietrzu. W sumie przygotowanie szkoły na przyjęcie pięciolatków kosztowało ok. 50 tys. zł.

- Chcemy, by dzieci czuły się tak bezpiecznie i dobrze, jak w przedszkolu - mówi Urszula Majdan, dyrektorka szkoły.

Program nauki przedszkolnej w szkołach i przedszkolach dla pięciolatków będzie jednakowy. Pięciolatków w szkole nie będą obowiązywały dzwonki, nie będą wychodzić z sal na przerwy. W szkole spędzą pięć godzin. Nie będą miały obowiązkowego leżakowania, ale dostaną posiłki.

Od września w szkołach pojawią się także sześciolatki, które zgodnie z reformą oświaty mogą iść do pierwszej klasy. Mimo akcji informacyjnej na temat obniżenia granicy wieku szkolnego do sześciu lat prowadzonej przez MEN i miasto, na wcześniejsze posłanie dziecka do szkoły zdecydowali się rodzice zaledwie 84 dzieci. Najwięcej - jedenaścioro - pójdzie do pierwszej klasy w SP nr 71 przy ul. Bośniackiej. W SP nr 61 przy ul. 3 Maja pojawi się sześcioro 6-latków, a w SP nr 37 przy ul. Rydla, SP nr 35 przy ul. Świętoborzyców , SP nr 16 przy ul. Chobolańskiej, SP nr 9 przy ul. Dąbrówki - po pięcioro. Sześciolatki będą miały zajęcia razem z siedmiolatkami.

Zgodnie z przyjętą w marcu ustawą, obowiązkowo dzieci w wieku 6 lat pójdą do szkoły w 2012 r.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net