Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Urzędniczy nalot na prywatne szkoły

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 27.08.2009Pracownicy wydziału nieruchomości szczecińskiego magistratu wkroczą do prywatnych i społecznych szkół by sprawdzić, czy wykorzystują one gminne budynki zgodnie z umowami. Kontrola odbędzie się na wniosek komisji rewizyjnej

Urzędniczy nalot na prywatne szkoły
W Szczecinie jest 21 podmiotów, którym miasto przekazało budynki komunalne w użyczenie na cele edukacyjne. Są to prywatne szkoły wyższe, policealne, niepubliczne przedszkola i fundacje. Część ma w umowach z miastem klauzulę, że daną nieruchomość może wykorzystywać tylko na cele oświatowe, innym udało się uzyskać zapis, że niektóre pomieszczenia mogą podnajmować, ale wówczas płacą za nie już stawki komercyjne (przy działalności edukacyjnej opłaty są niższe). Radni z komisji rewizyjnej rady miasta sprawdzili, czy zapisy tych umów są przestrzegane. - W niektórych przypadkach mamy zastrzeżenia - mówi radny PO Jerzy Sieńko. - Czy słusznie, muszą już sprawdzić służby prezydenta. My mogliśmy skontrolować tylko umowy zawierane z miastem. Tylko urzędnicy mogą sprawdzić, na jakich zasadach podmioty podnajmują powierzchnię i czy jest to zgodne z zasadami ustalonymi z gminą. My takich działań podjąć nie możemy. Dlatego wystąpiliśmy do prezydenta z wnioskiem o przyjrzenie się sprawie.

Radni z komisji rewizyjnej chcą się na przykład dowiedzieć, czy w siedzibie Niepublicznego Policealnego Studium Medycznego przy ul. Niedziałkowskiego może znajdować się prywatna klinika stomatologiczna. Pytania wywołuje także wynajem powierzchni przez Fundację Talent-Promocja-Postęp przy al. Wojska Polskiego, która pod tym adresem prowadzi gimnazjum i liceum. W budynku tym mieści się także firma rozprowadzająca preparaty ziołowe, firma handlująca farbami i drzwiami oraz biuro kredytowe jednego z banków. W umowie jest zapis, że na działalność niezwiązaną z edukacją może być przeznaczone do 30 proc. powierzchni. Szefostwo fundacji podkreśla, że warunki umowy nie zostały naruszone. Teraz urzędnicy będą musieli zweryfikować to oświadczenie.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net