Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Kto rektorem Akademii Sztuki?

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 10.09.2009Padają trzy nazwiska kandydatów: Bohdan Boguszewski, Jorge Luis Valcarcel Gregorio, Ryszard Handke.

Pierwszego rektora nowej uczelni wskazuje minister kultury, na rok czasu, ale wybór konsultuje z inicjatorami.

Kandydatów na rektora typowała na wczorajszym spotkaniu rada społeczna na rzecz utworzenia uczelni, działająca pod przewodnictwem Bazylego Barana. - Jesteśmy za tym, żeby to był ktoś ze Szczecina, a nie sprowadzona tu gwiazda - mówi Bazyli Baran.

- To powinna być osoba, która doskonale zna nasze środowisko, która angażowała się w tworzenie tej uczelni i ma świadomość ogromu pracy, którą trzeba wykonać w pierwszym roku - uważa Sylwester Ostrowski, pełnomocnik wojewody ds. uczelni.

Na zebraniu rady zgłoszone zostały nazwiska profesorów: Bohdana Boguszewskiego, kierownika Katedry Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Szczecińskiego, i Piotra Klimka, kompozytora, pracownika tej uczelni, a także: Jorge Luisa Valcarcela Gregorio i Ryszarda Handke, wykładowców Akademii Muzycznej w Poznaniu, oraz Andrzeja Tomczaka, dziekana wydziału architektury wnętrz i grafiki Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej.

Prof. Tomczak i dr Klimek poprosili o nierozważanie ich kandydatur. Trójkę pozostałych kandydatów poproszono już o przygotowanie prezentacji swojej wizji Akademii Sztuki. Ci zgodnie podkreślają i stawiają na unikatową formułę szkoły.

- To zupełnie nietypowa uczelnia, takiej w Polsce nikt nie ma, to szansa dla Szczecina - mówił wczoraj "Gazecie" prof. Bohdan Boguszewski. - Będzie w niej można łączyć różne dyscypliny: plastykę, muzykę, teatr, co stwarza różne dodatkowe możliwości dla artystów.

- W swej formule Akademia powinna integrować plastykę i muzykę, stawiając na nowoczesność i twórczą wymianę myśli, i między plastykami a muzykami, i między nauczycielami a studentami - mówi prof. Jorge Luis Valcarcel Gregorio. - I jak już widzę tę naszą wspólną siedzibę w pałacu Pod Globusem, to czuję, że na to jest ogromna szansa.

- To powinna być taka uczelnia, która opierając się na tzw. zamyśle tradycyjnym, np. w muzyce z instrumentalistyką, otwiera się na to, co się dzieje we współczesnym świecie, by pokazywać integrację sztuk - uważa prof. Ryszard Handke.

Prof. Bohdan Boguszewski jest kierownikiem Katedry Edukacji Muzycznej Uniwersytetu, założycielem i dyrygentem orkiestry kameralnej Academia, pomysłodawcą festiwalu Sacrum non Profanum w Trzęsaczu.

Prof. Jorge Luis Valcarcel Gregorio wykładał w Wyższym Instytucie Sztuk w Hawanie i był solistą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Kuby. Od 1988 r. pracuje w Filharmonii Szczecińskiej. Podczas konfliktu z Poznaniem był jedynym wykładowcą szczecińskiej filii, który tak odważnie opowiedział się za przejściem do nowej uczelni w Szczecinie.

Prof. Ryszard Handke jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Poznaniu, przez 10 lat kierował jej szczecińską filią. Dyrygent, chórmistrz, wychowanek prof. Stuligrosza i Szyrockiego.

Ustawa o powołanie Akademii Sztuki w Szczecinie głosowana będzie w Sejmie prawdopodobnie w październiku. W listopadzie minister kultury wskaże rektora. Początek pierwszego roku akademickiego za rok. Po roku kolejnego rektora wybierze już senat uczelni.


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net