Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Brak chętnych do budowy prywatnych przedszkoli

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 18.09.2009Miasto odwołało przetarg na budowę prywatnych przedszkoli na Warszewie i Gumieńcach. Powód: preferencyjne warunki nie zachęciły żadnego inwestora

Przetargi zostały odwołane kilka dni przed rozstrzygnięciem. Otwarcie kopert w przetargu na budowę przedszkola u zbiegu ulic Zabużańskiej i Babińskiego na Gumieńcach miało odbyć się dziś, a przedszkola przy ul. Duńskiej - w piątek.

Miasto chciało wydzierżawić na preferencyjnych warunkach działki inwestorom, którzy za własne pieniądze wybudują prywatne przedszkola. Miasto obiecało dzierżawę gruntów przez 30 lat za minimalną stawkę (wywoławczy miesięczny czynsz wynosił 1 zł) oraz możliwość prowadzenia przy przedszkolu dodatkowej działalności np. sklepu, apteki, gabinetów lekarskich czy nawet salonu fryzjerskiego lub restauracji. Przetargi zostały ogłoszone w drugiej połowie lipca. Do wczoraj do magistratu nie wpłynęły żadne konkretne oferty. Grzegorz Jankowski, zastępca dyrektora wydziału przyznaje, że preferencyjne warunki przetargowe okazały się nieatrakcyjne.

- Okazało się, że nie przystawały do oczekiwań potencjalnych inwestorów. Było kilka osób, które interesowały się budową, ale nikt nie wpłacił wadium i nie złożył oferty - mówi Jankowski. - Doszliśmy do wniosku, że warunki, które postawiliśmy, są zbyt wygórowane. Spróbujemy je złagodzić i rozpocząć procedurę przetargową na nowo.

W jaki sposób miasto będzie chciało zachęcić inwestorów? Najprawdopodobniej zamiast dzierżawy działek przez 30 lat zaproponuje inwestorom użytkowanie wieczyste, co ułatwi otrzymanie kredytu na inwestycję. Z ogłoszeń o przetargach zostaną usunięte także wytyczne dotyczące projektów przedszkoli (m.in. zapis, że budynki nie mogą mieć więcej niż jedną kondygnację, a obok przedszkola musi zostać usypana górka śnieżna).

Budowa prywatnych przedszkoli miała rozwiązać problem braku miejsc w przedszkolach publicznych. Przy określaniu preferencyjnych warunków brali udział radni z komisji edukacji.

- Od początku uważaliśmy, że dzierżawa na 30 lat to za mało, ale urzędnicy z wydziału oświaty i wydziału gospodarki nieruchomościami zapewniali nas, że to wystarczy. Uwierzyliśmy im, bo to przecież fachowcy - mówi radna Judyta Lemm (PO), jedna z autorek pomysłu budowy przedszkoli. - Martwi nas, że przetargi się ślimaczą. Okazuje się, że w Szczecinie chyba łatwiej byłoby zbudować pojazd kosmiczny niż przedszkole.

Urzędnicy zapowiadają, że kolejny przetarg na budowę przedszkola na Gumieńcach zostanie rozpisany najpóźniej w przyszłym tygodniu. Termin nowego przetargu na Warszewie nie jest jeszcze znany.

W Szczecinie w przedszkolach publicznych jest 7,5 tys. miejsc (przed zagęszczeniem było 6,6 tys.), w niepublicznych - 1,7 tys. miejsc. Dzieci w wieku 3-5 lat jest blisko 10,5 tys.


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net