Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Biblioteka chce wziąć bibliotekę

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 18.09.2009Miejska Biblioteka Publiczna chce przejąć willę przy pl. Matki Teresy z Kalkuty

Biblioteka chce wziąć bibliotekę

- Nasza sytuacja w Śródmieściu jest na krawędzi kryzysu - wyjaśnia Krzysztof Marcinowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. - Mamy tu tylko jedną większą bibliotekę przy pl. Lotników, w dodatku ma być ona zburzona w związku z planami nowej zabudowy tego miejsca [obok ma powstać centrum handlowe Kaskada, przy okazji miasto chce zburzyć stary budynek, z filią MBP nr 28 - przyp. red.]. A w tej filii mamy zarejestrowanych 5 tys. czytelników, odwiedza ją 40 tys. ludzi rocznie. Będą niezadowoleni, jeżeli nie będą mieli alternatywy.

Tą alternatywą mógłby być - zdaniem Marcinowskiego - zabytkowy budynek przy pl. Matki Teresy z Kalkuty, gdzie dyrektor MBP chce otworzyć dużą, wielofunkcyjną bibliotekę z bogatym księgozbiorem popularnonaukowym, którego nie mają gdzie gromadzić inne filie.

- Przyszłość miejskich bibliotek to bardziej kilka dużych obiektów niż małe filie, które są kosztowne w utrzymaniu - mówi Marcinowski.

Przy pl. Teresy z Kalkuty mieści się obecnie oddział miejski Książnicy Pomorskiej. Są tu wypożyczalnia z małą czytelnią, magazyny i Muzeum Pionierów. - Dowozimy tu księgozbiór i wypożyczamy mieszkańcom, ale zaspokajanie ich potrzeb czytelniczych powinno być celem biblioteki miejskiej - mówi dyrektor Książnicy Pomorskiej Lucjan Bąbolewski.

Utrzymanie placówki kosztuje 180 tys. rocznie. Budynek jest własnością Książnicy, działka, na której stoi, jest w jej wieczystym użytkowaniu. Wartość całości szacuje się na 1,6 mln zł (każdy, kto kupiłby budynek, musi prowadzić w nim instytucję kultury).

- W grę wchodzi odkupienie albo przekazanie Miejskiej Bibliotece Publicznej w zarząd, przy zachowaniu naszej własności budynku - mówi "Gazecie" Lucjan Bąbolewski.

Za przejęciem budynku przez miasto jest wiceprezydent Tomasz Jarmoliński, ale uważa, że takie miejsce powinno szerzej służyć kulturze: - Kiedy rozmawiałem z mieszkańcami o ich potrzebach kulturalnych. Nie mówili, że brakuje im biblioteki, za to często podkreślali, że potrzebne są im domy kultury.

Jarmoliński pokazywał już budynek np. Ryszardowi Leoszewskiemu, proponując mu ulokowanie tu siedziby Arfika.

Książnica Pomorska chciałaby też zbyć na rzecz miasta drugą swoją filię, przy ul. Zaściankowej w Dąbiu.


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net