Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Gdzie będą mieszkać studenci?

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 18.09.2009O miejsca w akademikach mogą starać się jeszcze tylko studenci ZUT. Reszcie zostały stancje albo wynajęcie mieszkania.

W tym roku szczecińskie uczelnie zaoferowały w sumie prawie 6,5 tys. miejsc w domach studenckich. Najwięcej, ponad 3 tys., ma Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny. Uniwersytet Szczeciński przygotował 1,8 tys. miejsc w pięciu domach studenckich, Akademia Morska - 960, a Pomorska Akademia Medyczna - 673. Akademiki nadal są najtańszym lokum dla studenta. Tu odpłatność reguluje zasada: im więcej osób w pokoju, tym taniej. Najmniej - 245 zł zapłacą studenci w pokoju czteroosobowym w akademikach US. Miejsce w pokoju trzyosobowym kosztuje od 270 zł (ZUT) do 290 zł (PAM), a dwuosobowym 300-320 zł. Za luksus własnego pokoju studenci ZUT zapłacą 335 zł, US - 350 zł, a PAM - 450 zł (pokój dwuosobowy przekształcony na jednoosobowy). Miejsc już prawie nie ma. Ostatnie 50 wolnych jest w akademikach ZUT - Andromedzie i Arkonie przy ul. Chopina.

Prywatnych ofert wynajmu stancji można szukać w internecie. Pokój przy rodzinie lub w mieszkaniu studenckim kosztuje od 350 do 750 zł.

Ceny wynajmu mieszkań w Szczecinie zależą od wielkości, lokalizacji i standardu. Za kawalerkę trzeba zapłacić od 800 zł. Mieszkanie dwupokojowe można wynająć już za 1,2-1,3 tys. zł, a trzypokojowe od 1,5 tys. zł (do tego trzeba doliczyć opłaty). Studenci najchętniej wybierają mieszkania w Śródmieściu, na Pogodnie oraz Pomorzanach.

Większość właścicieli żąda kaucji w wysokości czynszu za jeden miesiąc i zabezpiecza się umową, w której studenci biorą na siebie odpowiedzialność za usterki.


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net