Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Biblioteki pamiętają o Witkacym

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 18.09.2009W piątek mija 70 lat od śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza, którego przypomina wystawa w Książnicy Pomorskiej. Za 10 dni Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na "Herbatkę u Witkacego"

Biblioteki pamiętają o Witkacym

W Sali Kolumnowej Książnicy zobaczyć można np. portrety fotograficzne Jadwigi Witkiewiczowej w obiektywie męża, kartki Witkacego do żony, drobiazgi osobiste z pudełka, na którym Witkiewiczowa napisała: "Stasia kamyczki, żołnierz, kula do sztuk prestidigit (atorskich)". To oryginały i repliki szczecińskich witkacjanów, imponującego zbioru, jaki ma u siebie Książnica Pomorska, który otrzymała w darze od Marii i Stefana Flukowskich (opiekowali się Witkiewiczową).

Dziś ukaże się nowa książka o Witkacym - "Witkacego portret wielokrotny" autorstwa prof. Janusza Deglera, najwybitniejszego znawcy życia i twórczości autora "Szewców". Profesor, który jest też redaktorem "Dzieł zebranych" Stanisława Ignacego Witkiewicza, redaktorem wydania listów Witkacego do żony, będzie 28 września (poniedziałek) gościł w Szczecinie. Zaprosiła go Miejska Biblioteka Publiczna, by - obok prof. Lecha Sokoła, historyka dramatu i teatru, dyrektora Instytutu Sztuk PAN, autora książek "Groteska w teatrze Stanisława Ignacego Witkiewicza" i "Witkacy i Strindberg: dalecy i bliscy", oraz Andrzeja Dziuka, reżysera, scenografa, dyrektora Teatru im. Witkacego w Zakopanem - wziął udział w "Herbatce u Witkacego". To spotkanie (pod patronatem "Gazety") rozpocznie się w Willi Lentza o godz. 19. Wstęp wolny, ale na wejściówki, które już rozdają filie MBP: nr 28 przy pl. Lotników i nr 48 przy ul. Rydla.


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net