Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

US chce być najważniejszy

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 05.10.2009Stwórzmy wokół Uniwersytetu Szczecińskiego atmosferę twórczej intelektualnej debaty - apelował podczas inauguracji nowego roku akademickiego rektor uczelni, prof. Waldemar Tarczyński

Na czwartkową uroczystość (która była również inauguracją obchodów 25-lecia US) przybyli m.in. wojewoda, marszałek, prezydent Szczecina, metropolita szczecińsko-kamieński, zachodniopomorscy posłowie, senatorowie i radni.

- Jestem wdzięczny, że zdołaliście państwo przyjść, choć w tym samym czasie odbywa się inauguracja na Pomorskiej Akademii Medycznej i Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym - powitał ich prof. Waldemar Tarczyński. Po wprowadzeniu sztandaru uczelni, rektor przedstawił historię uniwersytetu. Z dumą mówił o rosnącej z roku na rok liczbie studentów, absolwentów i pracowników naukowych. W tym roku naukę na US rozpoczęło 11 tys. osób, w sumie uczy się tam ok. 30 tys. studentów.

- Za nami 25 lat, w czasie których uniwersytet zapisał niejedną piękną kartę. Jestem dumny z naszych absolwentów i naszej szkoły - podkreślał prof. Tarczyński. I zapewniał: - Chcemy spełniać rolę najważniejszego ośrodka na Pomorzu Zachodnim. Chcemy być miejscem naukowych poszukiwań, twórczego myślenia, a nie tylko dydaktycznej konkurencji.

Rektor zaapelował też do naukowców i władz regionu: - Stwórzmy wokół US atmosferę twórczej, intelektualnej debaty. Powinniśmy włączyć się w tworzenie kulturalnego i gospodarczego oblicza regionu i miasta.

Podczas inauguracji studenci I roku otrzymali indeksy. - To przyjemne, że immatrykulacja odbywa się w takiej atmosferze. Na pewno zostanie w pamięci, bo jak będę kończył studia, uniwersytet będzie obchodził 30-lecie - mówił Karol Adamuszek, który rozpoczyna naukę na kierunku historia.

Obchody 25-lecia US będą trwały cały rok. Jeszcze w październiku doktorat honoris causa US otrzyma arcybiskup Zygmunt Kamiński. Planowane są m.in. wystawy, koncerty, spotkanie z kulturą studencką.


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net