Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

W szkołach jest za mało woźnych i sprzątaczek?

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 05.10.2009Szczecińscy "nienauczyciele" przygotowali obywatelski projekt uchwały zwiększającej zatrudnienie w szkołach i przedszkolach. Muszą zebrać pół tysiąca podpisów, aby uchwałą zajęli się radni

Sprzątaczkom, woźnym, kucharkom i księgowym nie podoba się, że w szczecińskich szkołach na jeden etat nauczycielski przypada jedna czwarta etatu tzw. pracownika niepedagogicznego.

- Ten standard nie pozwala na prawidłowe i bezpieczne funkcjonowanie. Wskaźnik jest przestarzały [obowiązuje od 2004 r. - red.] - mówi Maria Doroszko, szefowa Związku Zawodowego Pracowników Oświaty Niebędących Nauczycielami. - W podstawówkach, gdzie klasy I-III mają jednego nauczyciela, liczba sprzątaczek i pracowników obsługi jest znacznie mniejsza niż np. w niewielkich gimnazjach, gdzie jest więcej nauczycieli.

Związkowcy chcą, by w Szczecinie funkcjonował przelicznik uwzględniający liczbę uczniów w szkole. Wyliczyli, ilu powinno być pracowników w różnej wielkości szkołach. Np. w takiej, gdzie uczy się do 680 dzieci, potrzeba 20,5 etatu. - A jest 14. Nie ma woźnego, szatniarza. Trzy sprzątaczki mają na głowie całą szkołę - mówi Doroszko.

Według związkowców, w sumie zatrudnienie w szkołach i przedszkolach powinno wzrosnąć o ok. 30 proc. Co na to radni? - Na komisji edukacji zajmiemy się tą propozycją, ale będzie trzeba wysłuchać także zdania prezydenta, bo wzrost zatrudnienia łączy się z wydatkami, których miasto może nie udźwignąć - mówi Paweł Bartnik, szef komisji edukacji.


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net