Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Tylko co dziesiąty student gotowy do pracy

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 23.10.2009



Pracodawcy: absolwentom szczecińskich uczelni brakuje doświadczenia nabytego w czasie studiów, umiejętności pracy w zespole i znajomości języków obcych

Każdego roku Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny wypuszcza na rynek ok. 3 tys. inżynierów. Największe firmy z branży informatycznej i elektronicznej działające w Szczecinie mają jednak problem ze znalezieniem pracowników spełniających ich oczekiwania. Zdaniem osób odpowiedzialnych za rekrutację w firmach Tieto Poland, BLStream czy Sonion zaledwie 10-20 proc. absolwentów szczecińskiej uczelni przechodzi sito selekcji i ma szansę na pracę. Michał Szostkowski, HR director w Tieto Poland (firma gotowa jest co miesiąc zatrudniać 20 inżynierów oprogramowania) uważa, że absolwentom brakuje doświadczenia zdobytego podczas studiów.

- Mają podstawową wiedzę techniczną w zakresie wytwarzania softwaru, ale niewystarczająco są edukowani w zakresie metodologii wytwarzania oprogramowania. Absolwenci, którzy w czasie studiów bazowali jedynie na programie nauczania bez szlifów praktycznych, mają mniejsze szanse w procesie rekrutacji - mówi Szostkowski.

- Bardzo niewielu może pochwalić się udziałem w projektach badawczych czy kołach naukowych. A my szukamy głównie osób, które odbyły staże podczas studiów i brały udział w różnych konkursach. Liczymy, że tak samo będą aktywni w pracy - mówi Joanna Skurka, kierownik personalny z firmy Sonion Polska zajmującej się produkcją urządzeń medycznych.

Absolwentom kierunków technicznych brakuje także umiejętności interpersonalnych.

- Wymagamy umiejętności pracy w zespole, czego najczęściej podczas studiów nie uczą. Większość absolwentów to indywidualiści, którzy nie mają zaszczepionej pracy zespołowej - mówi Szostkowski.

Problemem są również języki obce.

- Nie potrafią napisać w języku angielskim np. całej instrukcji. Większość osób deklaruje, że przez kilkanaście lat uczyła się języka obcego, ale odpowiednio wysokich kompetencji nie posiada - mówi Skurka.

Według Szostkowskiego przygotowanie absolwenta do pracy w zespole Tieto zajmuje minimum trzy miesiące, dlatego szczecińskie firmy starają się wyławiać najzdolniejszych studentów jeszcze podczas studiów. Tieto oraz BLStream podpisały umowę o współpracy z wydziałem informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

- Jesteśmy uzależnieni od lokalnych uczelni, bo bardzo ciężko ściągnąć do pracy w Szczecinie doświadczonych programistów z innej części Polski. Staramy się doposażyć uczelniane laboratoria w sprzęt, na którym studenci mogą podążać za najnowszymi technologiami. Przyjmujemy także studentów na płatne praktyki. Najlepsi mogą zawsze liczyć na propozycję pracy, nawet na trzecim czy czwartym roku studiów - mówi Szostkowski.

BLStream od trzech lat organizuje program Patronat, podczas którego studenci informatyki pod okiem specjalistów z BLStream realizują projekty informatyczne. W każdej edycji bierze udział ok. 30-40 studentów.


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net