Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.
Każdego roku Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny wypuszcza na rynek ok. 3 tys. inżynierów. Największe firmy z branży informatycznej i elektronicznej działające w Szczecinie mają jednak problem ze znalezieniem pracowników spełniających ich oczekiwania. Zdaniem osób odpowiedzialnych za rekrutację w firmach Tieto Poland, BLStream czy Sonion zaledwie 10-20 proc. absolwentów szczecińskiej uczelni przechodzi sito selekcji i ma szansę na pracę. Michał Szostkowski, HR director w Tieto Poland (firma gotowa jest co miesiąc zatrudniać 20 inżynierów oprogramowania) uważa, że absolwentom brakuje doświadczenia zdobytego podczas studiów.
- Mają podstawową wiedzę techniczną w zakresie wytwarzania softwaru, ale niewystarczająco są edukowani w zakresie metodologii wytwarzania oprogramowania. Absolwenci, którzy w czasie studiów bazowali jedynie na programie nauczania bez szlifów praktycznych, mają mniejsze szanse w procesie rekrutacji - mówi Szostkowski.
- Bardzo niewielu może pochwalić się udziałem w projektach badawczych czy kołach naukowych. A my szukamy głównie osób, które odbyły staże podczas studiów i brały udział w różnych konkursach. Liczymy, że tak samo będą aktywni w pracy - mówi Joanna Skurka, kierownik personalny z firmy Sonion Polska zajmującej się produkcją urządzeń medycznych.
Absolwentom kierunków technicznych brakuje także umiejętności interpersonalnych.
- Wymagamy umiejętności pracy w zespole, czego najczęściej podczas studiów nie uczą. Większość absolwentów to indywidualiści, którzy nie mają zaszczepionej pracy zespołowej - mówi Szostkowski.
Problemem są również języki obce.
- Nie potrafią napisać w języku angielskim np. całej instrukcji. Większość osób deklaruje, że przez kilkanaście lat uczyła się języka obcego, ale odpowiednio wysokich kompetencji nie posiada - mówi Skurka.
Według Szostkowskiego przygotowanie absolwenta do pracy w zespole Tieto zajmuje minimum trzy miesiące, dlatego szczecińskie firmy starają się wyławiać najzdolniejszych studentów jeszcze podczas studiów. Tieto oraz BLStream podpisały umowę o współpracy z wydziałem informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.
- Jesteśmy uzależnieni od lokalnych uczelni, bo bardzo ciężko ściągnąć do pracy w Szczecinie doświadczonych programistów z innej części Polski. Staramy się doposażyć uczelniane laboratoria w sprzęt, na którym studenci mogą podążać za najnowszymi technologiami. Przyjmujemy także studentów na płatne praktyki. Najlepsi mogą zawsze liczyć na propozycję pracy, nawet na trzecim czy czwartym roku studiów - mówi Szostkowski.
BLStream od trzech lat organizuje program Patronat, podczas którego studenci informatyki pod okiem specjalistów z BLStream realizują projekty informatyczne. W każdej edycji bierze udział ok. 30-40 studentów.