Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Akademia Sztuki. Mobilizacja szczecinian. Podpisujmy!

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 01.02.2010We wtorek rusza zbiórka podpisów pod petycją w sprawie Akademii Sztuki. - To szczecińska racja stanu. Musimy bronić statusu akademii - mówi Sylwester Ostrowski, pełnomocnik wojewody ds. Akademii Sztuki

Akademia Sztuki. Mobilizacja szczecinian. Podpisujmy!

Adresatami petycji będą marszałek Sejmu i Senatu oraz posłowie i senatorzy RP. Bo od głosowania w Sejmie zależy teraz los Akademii Sztuki w Szczecinie.

Dziś petycję mają podpisać członkowie zespołu społecznego ds. utworzenia Akademii Sztuki (w jego skład wchodzą samorządowcy, artyści). We wtorek ruszy powszechna zbiórka podpisów.

- Mamy poparcie obecnych władz, ale podjęliśmy też rozmowy z politykami, którzy w poprzednich latach pełnili najważniejsze funkcje w państwie, województwie, mieście - informuje Ostrowski. - Spośród wszystkich, z którymi udało się już porozmawiać, każdy deklaruje swoje poparcie.

Pod petycją gotowi są podpisać się np. Artur Balazs, Robert Krupowicz, Jacek Piechota, Bartłomiej Sochański.

Roboczy tekst petycji, który otrzymała „Gazeta”, przypomina, że starania o taką uczelnię jak AS trwają już od 30 lat. „Ambicje wyrażane przez elitę kulturalną i intelektualną miasta przez dekady rozmijały się z polityką prowadzoną na różnych szczeblach władzy publicznej (...). Jednakże pomimo trudnych warunków Szczecin zdołał przez lata wykształcić i utrzymać wysokiej klasy kadrę dydaktyczno-naukową i równie bogate środowisko twórców (...). Dzisiaj ten budowany latami potencjał musi zyskać nową perspektywę poprzez powstanie poważnego ośrodka akademickiego (...). Już wyraził to wybitny ekspert, prof. Włodzimierz Lech Puchnowski w swojej opinii na temat szczecińskiego projektu: »Powstaje tu doskonała twórcza, pionierska szansa budowy nowego, a nie powtarzania starych, często nie zawsze sprawnych struktur «”.

Chodzi jednak o powołanie w Szczecinie uczelni o statusie akademii, a to zakwestionowała Rada Główna Szkolnictwa Wyższego (jej opinia nie jest wiążąca dla posłów).

- Zaczynanie od szkoły zawodowej nie skupi potencjału kadry naukowej i studentów, którym dysponujemy w Szczecinie - tłumaczy Sylwester Ostrowski. - Niektórzy wykładowcy powiedzieli nam wprost, że to by było dla nich cofaniem się w rozwoju zawodowym. Akademia to większy prestiż, możliwości naukowe i dotacji państwowej. Jeżeli mamy potencjał, z którym możemy wejść do pierwszej ligi, to trzeba walczyć o pierwszą, a nie zaczynać od czwartej.

Według ustawy o szkolnictwie wyższym akademia musi mieć co najmniej dwa uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora, a na to pozwala odpowiednia liczba pracowników naukowych o co najmniej rocznym stażu pracy. Nowelizacja tej ustawy mówi, że uczelnie mają czas do roku 2016, by dostosować swoje nazwy do wymogów. Przepis nie precyzuje, że dotyczy uczelni już powstałych. Pomysłodawcy Akademii Sztuki chcą to wykorzystać (mają pozytywne opinie Ministerstwa Kultury, Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Finansów). Natomiast Rada Główna Szkolnictwa Wyższego uważa, że nowa uczelnia powinna piąć się po stopniach specjalizacji.

- Wyższa Szkoła Zawodowa to status akademii artystycznej w Szczecinie za 15 lat - ocenia Ostrowski. - Dlatego we wtorek wszystkim posłom zachodniopomorskim wyślemy kompendium wiedzy z wykładniami prawnymi i uzbroimy parlamentarzystów w argumenty na obronę akademickości uczelni.

Od wtorku petycję w sprawie Akademii będzie można podpisywać na stronie internetowej "Gazety".


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net