Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Pobożniak awansował do elity szkół

Szczeciński Informator Edukacyjny, 26.04.2010II Liceum Ogólnokształcące będzie pierwszą publiczną szkołą w Szczecinie i regionie, a czternastą w Polsce realizującą program międzynarodowej matury. Od września 2010 r. będzie się do niej przygotowywać ponad 60 uczniów w dwóch klasach.

Pobożniak awansował do elity szkół

Informacja o przyznaniu certyfikatu umożliwiającego organizację międzynarodowej matury dotarła do szkoły 21 kwietnia. To efekt pozytywnej oceny komisji IBO (International Baccalaureate Organization), która pod koniec lutego wizytowała szkołę.

- Spełniliśmy wszystkie standardy narzucone przez biuro IBO w Genewie, nasi nauczyciele zrobili bardzo dobre wrażenie na zespole autoryzacyjnym - mówi z dumą Jolanta Jastrzębska, dyrektor II LO.

Prawo realizowania programu międzynarodowej matury to zwieńczenie trzyletnich starań szkoły i miasta, które sfinansowało m.in. remonty, wyposażenie pracowni. Nauczyciele (ok. 20 osób) jeździli na specjalne szkolenia, uczestniczyli w dokształcających kursach języka angielskiego, hospitowali zajęcia w poznańskim II Liceum Ogólnokształcącym, które od kilku lat organizuje międzynarodową maturę.

- Szkolenia odbywają się przede wszystkim w formie warsztatów, umiejętności - także znajomość języka - sprawdza się w praktyce - tłumaczy Stróżyński, koordynator MM (ang. IB) w "pobożniaku".

Od września wybrani nauczyciele będą prowadzić zajęcia po angielsku. Programem zostaną objęte dwa oddziały: klasa pierwsza (rekrutująca się z obecnych uczniów kl. III gimnazjum) - przygotowawcza, tzw. Pre IB, oraz klasa druga - realizująca właściwy, dwuletni program międzynarodowej matury (rekrutująca się z uczniów dzisiejszych kl. I szkół ponadgimnazjalnych).

Międzynarodowa matura to nie tylko język obcy jako wykładowy, ale przede wszystkim ciekawy system kształcenia. Uczniowie wybierają sześć przedmiotów z sześciu grup (np. historia, geografia, ekonomia, psychologia, filozofia, antropologia, zarządzanie lub chemia, fizyka, biologia, ekologia); trzy na poziomie rozszerzonym. Ponadto uczestniczą w zajęciach z teorii wiedzy (badanie relacji między poszczególnymi dyscyplinami, nauka krytycznego myślenia) oraz programie CAS (Creativity, Action, Service)

- Jego celem jest rozwijanie indywidualnych umiejętności ucznia, artystycznych, sportowych; aktywizowanie do działalności społecznej, propagowanie idei wolontariatu - tłumaczy dyrektor Jastrzębska. - Międzynarodowa matura to inne podejście do zdobywania wiedzy umiejętności, "system uniwersytecki".

Nabór do dwóch klas MM potrwa od 10 do 20 maja (15 maja zaplanowano dzień otwarty szkoły). Uwaga - gimnazjaliści ubiegający się o przyjęcie do klasy Pre IB oprócz podania w sekretariacie II LO muszą wprowadzić swoje dane do systemu komputerowej rekrutacji do szczecińskich szkół ponadgimnazjalnych. 28 maja zaplanowano dla nich pisemne egzaminy: z angielskiego oraz test matematyczno-logiczny (później egzamin ustny). Uczniowie klas pierwszych liceów czy techników aplikujący do klasy IB egzaminy rozpoczną 2 czerwca. Wyniki rekrutacji - 30 czerwca.

Szczecińskie II LO jest 14. publiczną szkołą w Polsce, która będzie mogła realizować program międzynarodowej matury. Takie uprawnienia ma również kilkanaście prywatnych szkół. W naszym mieście jest to Szczecin International School.

Międzynarodowa matura otwiera drogę na większość uczelni na świecie bez egzaminów wstępnych.


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Szczeciński Informator Edukacyjny


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net