Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Koniec studenckich wakacji

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 01.10.2007Nowy rok akademicki rozpoczyna blisko 70 tys. studentów na siedmiu publicznych uczelniach wyższych w województwie zachodniopomorskim.

Po raz pierwszy w murach uczelnianych zasiądzie ponad 11 tys. żaków. Najwięcej, bo aż 5,6 tys. - na Uniwersytecie Szczecińskim. Kolejnych kilkanaście tysięcy rozpocznie naukę w kilkunastu szkołach prywatnych.

Nowe możliwości, nowe inwestycje

Uczelnie publiczne starają się o studentów, oferując nowe kierunki studiów. W roku akademickim 2007/2008 uniwersytet uruchomił etnologię, kulturoznawstwo, bezpieczeństwo narodowe i logistykę. Na Pomorskiej Akademii Medycznej od tego roku można studiować analitykę medyczną, zdrowie publiczne i kosmetologię (tu na jedno miejsce chętnych było siedem osób). W Koszalinie Politechnika otworzyła europeistykę, dziennikarstwo i komunikację społeczną, mechatronikę, finanse i rachunkowość oraz architekturę wnętrz.

Nowy rok to także nowe inwestycje. PAM uruchomiła nowoczesną bibliotekę główną w budynku po dawnym klubie studenckim "Trans" oraz sale dydaktyczne w szpitalu na Pomorzanach, a US w budynku przy ul. Wawrzyniaka otworzył Akademickie Centrum Kształcenia Językowego, w którym oprócz zajęć dydaktycznych odbywać będą się egzaminy certyfikujące. Uniwersytet ma w planie uruchomienie od 1 stycznia 2008 r. Wydziału Filologicznego. W Koszalinie w sierpniu rozpoczęła się budowa laboratoriów na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska. Koszt obiektu o pow. 3 tys. m kw. to 10 mln zł.

Nowa uczelnia z poślizgiem

W kolejnym roku US miał przybyć silny konkurent: z połączenia Akademii Rolniczej i Politechniki Szczecińskiej powstać ma Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny. Jeszcze w maju senaty obu uczelni podjęły decyzję o połączeniu, które, w świetle ustawy o Szkolnictwie wyższym pozwoliłoby na utworzenie tzw. uniwersytetu z przymiotnikiem, a zatem uczelni lepiej dotowanej przez państwo. Rektorzy: AR Jan Bronisław Dawidowski i PS Włodzimierz Kiernożycki zapowiadali, że proces powstawania nowej uczelni potrwa zapewne do końca tego roku akademickiego i 1 października 2008 r. inauguracja odbędzie się w nowym ZUT. Teraz ta perspektywa się oddala.

- Przyspieszone wybory parlamentarne sprawiły, że wszystko przestało być tak oczywiste - przyznaje prof. Jan Bronisław Dawidowski. - My zrobiliśmy na razie wszystko, papiery leżą u ministra, a żeby powstała uczelnia, musi być uchwała Sejmu.

To szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego musi złożyć w Sejmie projekt uchwały, ale wybory sprawiły, że data złożenia projektu do Sejmu na pewno odsunie się w czasie. ZUT zainauguruje swoją działalność pewnie dopiero w 2009 r. - Chcieliśmy zgrać w czasie inaugurację nowej uczelni z wyborami rektorów, tak by władzę na nowej uczelni objął ktoś po zakończeniu pełnej kadencji obecnych rektorów - mówi rzecznik PS Stanisław Heropolitański. - Nowego rektora na tzw. okres przejściowy wybrałby minister. A tak trzeba będzie myśleć o wyborach rektora na Politechnice.

Ten rok akademicki oznacza zmiany we władzach wszystkich państwowych uczelni w Szczecinie: kadencje kończą rektorzy PAM, PS, AR, US i AM. Każdy z nich może ubiegać się o reelekcję, bo wszyscy mają za sobą dopiero pierwszą kadencję.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net