Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Oddam teleskop w dobre ręce

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 13.09.2010Pan Władysław Chmielewski ze Szczecina szuka kogoś, komu mógłby oddać swój teleskop. Za darmo.

Władysław Chmielewski jest emerytowanym kapitanem żeglugi wielkiej, a astronomią interesuje się od ponad 25 lat. Pasję do gwiazd rozbudziła w nim książka Jana Jędrzejewicza pt. "Kosmografia". - Kupiłem ją w antykwariacie. To wyjątkowy egzemplarz z 1907 r. Patrząc na rysunki i opisy w niej zawarte, byłem zaskoczony, że za pomocą teleskopu można zobaczyć to, o czym nigdy nie miałem pojęcia - wspomina Chmielewski.

Pan Chmielewski sześć lat temu kupił zwierciadlany teleskop Newtona w częściach, by samodzielnie go złożyć. - Najlepiej używać go poza miastem, na jego obrzeżach lub na wsi, bo w mieście jest za jasno. Wtedy myślałem, że uda mi się co jakiś czas wyjechać np. na weekend na wieś, gdzie mógłbym obserwować mgławice. Ale zdrowie już nie pozwala - opowiada kapitan.
Dlatego chce teleskop komuś podarować - Mam wszystko, co jest potrzebne do jego złożenia: dwa zwierciadła, paraboliczne o średnicy 120 mm, ogniskowej 120 cm i drugie płaskie, rurę o dł. 120 cm, z której robi się tubus. Jest też wyciąg okularowy fotowizualny, którym po podłączeniu do aparatu cyfrowego można robić zdjęcia.

- Może jakieś szkolne kółko astronomiczne się nim zainteresuje? - zastanawia się pan Chmielewski.

Co za pomocą takiego teleskopu można zaobserwować? - Daje zasięg do 12. wielkości gwiazdowej. Można więc zobaczyć satelity Jowisza i Saturna, kratery na Księżycu czy ciemne gromady gwiazd - wyjaśnia inż. Janusz Wiland, od którego Chmielewski kupił teleskop.

Zdaniem dr. Janusza Typka z Instytutu Fizyki ZUT, z takiego teleskopu korzystać mogą początkujący pasjonaci astronomii.

- Jeżeli ktoś lubi majsterkować, to jego złożenie nie sprawi mu trudności - mówi Janusz Wiland.

Zainteresowanych teleskopem prosimy o e-maila na: listy@szczecin.agora.pl.


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net