Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Nowy rok akademicki. Uniwersytet ma ćwierć wieku

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 04.10.2010



Dokładnie 25 lat po historycznej inauguracji działalności (30 września 1985 r.) Uniwersytet Szczeciński rozpoczął rok akademicki 2010/11. Mimo niżu demograficznego uczelnia może pochwalić się 10 tys. nowych studentów.

Nowy rok akademicki. Uniwersytet ma ćwierć wieku

Prawie 7 tys. rozpocznie naukę na studiach dziennych. 20 prymusów (laureaci konkursów i ci z najlepszymi ocenami) otrzymało wczoraj indeksy z rąk rektora prof. Waldemara Tarczyńskiego.

- Gratuluję wyboru uczelni - mówił do nowych studentów prof. Tarczyński. - US to wysoki poziom kształcenia, nowoczesna baza, wykwalifikowana kadra, atrakcyjne kierunki, ciekawe projekty naukowo-dydaktyczne. Pozyskaliśmy na nie już ponad 100 mln zł. Plus 60 mln zł na inwestycje w infrastrukturę [m.in. na stworzenie Akademickiego Centrum Kształcenia Językowego oraz remont i wyposażenie wydziału nauk przyrodniczych - red.].

Rektor długo wymieniał sukcesy i przedstawiał plany uczelni: - Nasza misja to pozostanie uczelnią numer jeden w północno-zachodniej Polsce!

Podczas immatrykulacji, która odbyła się w auli wydziału humanistycznego, wręczono również medale, odznaczenia (Złoty Krzyż Zasługi dla prof. Włodzimierza Stępińskiego) i listy gratulacyjne dla szczecińskich sportowców, a zarazem studentów i pracowników US. Uhonorowano m.in. "złotych" wioślarzy - Marka Kolbowicza i Konrada Wasielewskiego oraz Przemysława Czerwińskiego (medalista ME w skoku o tyczce).

Wykład inauguracyjny pt. "Energia a energetyka. Perspektywy rozwoju Zachodniopomorskiego Zagłębia Jądrowego" wygłosił dr hab. prof. US Mariusz Dąbrowski.

US to największa uczelnia w Szczecinie i regionie: 10 wydziałów, 44 kierunki, 1200 pracowników naukowych. Kształci prawie 30 tys. osób. W tym roku o przyjęcie na studia dzienne ubiegało się - średnio - trzech kandydatów na jedno miejsce. Największe zainteresowanie było filologią angielską i psychologią.


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net