Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Transgraniczne kuszenie młodych

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 04.10.2010Z ofertami edukacyjnymi po obu stronach Odry oraz możliwościami pracy w Niemczech zapoznaje się od środy szczecińska i niemiecka młodzież. W czwartek w Zamku Książąt Pomorskich drugi dzień polsko-niemieckich targów edukacyjnych pt. "Szanse w regionie Odry".

Transgraniczne kuszenie młodych
Targi organizuje niemiecki Instytut Rozwoju Talentów (IfT). Do tej pory odbywały się wyłącznie we Frankfurcie nad Odrą. W tym roku po raz pierwszy zawitały do Szczecina. - Dlaczego Szczecin? Ponieważ jest metropolią dla tego regionu zarówno dla Polaków, jak i dla Niemców - wyjaśnia Roderich Stintzing, kierownik instytutu. - Niemieccy uczniowie dowiedzą się, jakie możliwości kształcenia oferuje im Szczecin, a polscy poznają naszą ofertę edukacyjną. Dowiedzą się też, jakie warunki muszą spełnić, by podjąć tzw. kształcenie zawodowe.

W targach uczestniczy młodzież ze Szczecina i okolic. Z Niemiec przyjechali uczniowie szkół m.in. z Pasewalku, Schwedt czy Ueckermünde. W sumie zaproszono blisko tysiąc młodych osób.
- Takie targi są potrzebne. W maju przyszłego roku rynek pracy w Niemczech zostanie otwarty dla Polaków - przypomina Elżbieta Masojć, wiceprezydent Szczecina ds. oświaty.

Podczas targów swoje oferty przedstawia ponad 30 różnych wystawców, wśród których są uniwersytety i prywatne uczelnie wyższe, a także przedsiębiorcy z różnych branż, instytucje doradcze, urzędy pracy i izby przemysłowo-handlowe. Do rozmów z nimi młodzież została odpowiednio przygotowana. - W szkołach, które zainteresowały się naszą ofertą, przeprowadzaliśmy specjalne godzinne prezentacje przygotowujące uczniów do indywidualnych rozmów z wystawcami - mówi Stintzing. - Podpowiadaliśmy, na jakie aspekty zwracać uwagę, jakie pytania powinni zadawać.

Czym wystawcy kuszą młodzież? Strona niemiecka kładzie nacisk przede wszystkim na naukę zawodu w systemie Ausbildung (polega to na równoczesnym kształceniu zawodowym w zakładzie pracy i w szkole zawodowej). W ramach Ausbildung młodzi ludzie dostają wynagrodzenie (ok. 600-800 euro miesięcznie). Taką ofertę zaprezentowała m.in. niemiecka firma REpower Systems, producent turbin wiatrowych. - Poszukujemy techników serwisantów, mechatroników, informatyków oraz pracowników biurowych - mówi przedstawiciel firmy, Rene Rodewald.

Dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród Polaków, cieszyła się oferta firmy medycznej GLG z Eberswalde. Oferuje ona kształcenie m.in. w kierunku pielęgniarskim i opiekuna medycznego do dzieci. - O praktykę starać się mogą tylko ci, którzy doskonale znają niemiecki - mówi przedstawiciel GLG, Tomas Sallai-Balogh.

Niemieccy uczniowie zapoznawali się głównie z możliwościami kształcenia w Szczecinie. - Mogą studiować zarządzanie i finanse albo w Szczecinie, albo w naszej filii w Berlinie - opowiada Cezary Czerniawski z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu. - Interesuje ich rynek pracy w Szczecinie, co można po tym kierunku robić, często pytają się też o naukę polskiego.

Co o targach sądzą sami uczniowie? Krzysiek z klasy III d w "pobożniaku" przyszedł z klasą z ciekawości.

- Nasi niemieccy sąsiedzi mają duży rynek pracy, który niedługo będzie dla nas otwarty - mówi. - Warto więc przyjrzeć się temu, co mogą nam zaoferować.

Z zamku wyszedł jednak bez konkretnych planów.

Andrzeja z II LO spotkaliśmy przy stoisku hanowerskiej uczelni.

- Chcę studiować informatykę - mówi licealista. - Szukałem ofert niemieckich uczelni w internecie, tu mogłem porozmawiać z przedstawicielem uniwersytetu. Tam łatwiej byłoby znaleźć pracę, poza tym nie da się ukryć, że zarobki w Niemczech są zdecydowanie większe niż w Polsce.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net