Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Akademia Morska będzie kształcić górników morskich

Gazeta Wyborcza, 29.10.2010Górnictwo morskie to nowy kierunek, który uruchamiają wspólnie Akademia Morska w Szczecinie i Akademia Górniczo Hutnicza (AGH) w Krakowie. Takiego kierunku nie ma na żadnej uczelni na świecie - poinformowała rzeczniczka Akademii Morskiej w Szczecinie Katarzyna Opalińska.

Akademia Morska będzie kształcić górników morskich

Terminem górnictwa morskiego określa się wydobywanie bogactw naturalnych z dna morskiego. "Dotyczy to zarówno bogactw wydobywanych obecnie (ropa, gaz) jak i górnictwa przyszłościowego czyli wydobywanie konkrecji z dna oceanu" - wyjaśniła Opalińska.

Konkrecje to naturalne skupienia tlenków żelaza i manganu oraz minerałów ilastych, zawierające w swoim składzie ponad 50 pierwiastków, z których część występuje w zawartościach znacznie wyższych niż w lądowych skałach. Konkrecje zalegają na dnie oceanów w postaci nalotów i brył wielkości od 2 do 12 cm. Ich wiek ocenia się na 25-30 mln lat. - Eksploatacja na skalę przemysłową będzie możliwa dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii z zakresu górnictwa morskiego - powiedziała Opalińska.

AGH ma zapewnić studentom wiedzę w zakresie górnictwa, a Akademia Morska w zakresie nawigacji, ruchu statków i procedur bezpieczeństwa na morzu. Studenci makrokierunku będą odbywać praktyki morskie na platformach wiertniczych, statkach specjalistycznych oraz statkach badawczych poszukujących bogactw naturalnych pod dnem morskim.

Będą również korzystać z doświadczenia szczecińskiej firmy Interoceanmetal, która zajmuje się głównie badaniami i przygotowywaniem technologii wydobywczych dla pozyskiwania konkrecji z dna Oceanu Spokojnego na przyznanej firmie działce Clipperton.

Górnictwo morskie ma ruszyć w przyszłym roku. - Studenci po ukończeniu tego kierunku zdobędą nowy, nie istniejący jeszcze zawód - górnika morskiego - powiedziała Opalińska.

Źródło: PAP


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net