Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Rektor o planach Uniwersytetu Szczecińskiego

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 03.10.2007- Nie grozi nam utrata uniwersyteckiego statusu, bo już niedługo będą kolejne uprawnienia naukowe, nowe inwestycje i kierunki studiów - zapowiada prof. Waldemar Tarczyński, rektor Uniwersytetu Szczecińskiego. Uczelnia rozpoczęła we wtorek nowy rok akademicki.

Uroczystość odbyła się w auli uniwersyteckiego kompleksu przy ul. Krakowskiej. Uświetniło ją nadanie doktoratu honoris causa znanemu profesorowi prawa z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Zbigniewowi Radwańskiemu.

US to jedna z największych "firm" w regionie. Jej roczny budżet to ok. 200 mln zł, z czego ponad połowa to własne wypracowane pieniądze (z prowadzenia płatnych studiów, działalności gospodarczej, takiej jak np. sporządzanie ekspertyz i realizowania programów Unii Europejskiej), a jedynie 90 mln zł - dotacja z budżetu państwa. Mimo to nad uczelnią zawisła groźba utraty uniwersyteckiego statusu. Bo - w myśl nowej ustawy o szkolnictwie wyższym - uczelnia posługująca się nazwą "uniwersytet" musi mieć prawa do nadawania stopnia doktora w co najmniej 12 dyscyplinach naukowych. A US ma takich uprawnień tylko siedem.

- Stało się tak po wydzieleniu z Wydziału Humanistycznego odrębnego Wydziału Filologii - wyjaśnia rektor Tarczyński. - Przez to językoznawstwo i kulturoznawstwo muszą ponownie przejść procedurę akredytacyjną. Ale to jedynie formalność.

Kolejne wnioski, jak informuje rektor, są już w Państwowej Komisji Akredytacyjnej: - Fizyka i teologia mają już pozytywne opinie. Nadania im praw doktoranckich spodziewamy się w październiku. Niebawem wystąpimy o uprawnienia dla filozofii, oceanografii i matematyki. Mamy czas do końca 2010 r. Zdążymy.

Kolejny problem uczelni to odchodzący na emeryturę profesorowie: co roku więcej ich z uczelni ubywa, niż pojawia się nowych. - Nie grozi to jakimś krachem naukowym, ale naciskamy doktorów habilitowanych, by występowali o nadanie tytułu profesorskiego - przyznaje rektor.

US planuje w tym roku akademickim rozpocząć wielkie inwestycje. Pierwsza to wybudowanie nowego campusu akademickiego przy al. Piastów dla Wydziału Filologii. Roboty mają się zacząć już w 2008 r. Drugie ważne przedsięwzięcie to budowa nowego budynku z salami wykładowymi w kompleksie Cukrowa - Krakowska. Dzięki temu wszystkie instytuty Wydziału Humanistycznego znajdą się w tym kompleksie.

- Wystąpimy też o unijne środki na budowę kina Imax (umożliwiającego stereoskopowe oglądanie filmów) i Planetarium w Szczecinie - zapowiada rektor. - Wybudujemy je na Gontynce lub na terenie obecnego parkingu przy ul. Wielkopolskiej.

Na dobry początek Wydział Matematyczno-Fizyczny otrzymał właśnie z resortu nauki 2,6 mln zł na prace nad stworzeniem kina w systemie 4D.

Wiosną przyszłego roku US zamierza uruchomić swój pierwszy zamiejscowy ośrodek za granicą - w Eggesin w Niemczech. Działa tam już punkt informacyjny, trwa rekrutacja.

Uczelnia otwiera nowe kierunki studiów: od tego roku kulturoznawstwo, logistykę i filologię romańską, w przyszłym - dziennikarstwo i komunikację społeczną.

- Nie boimy się powstającego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego [w który połączą się Akademia Rolnicza i Politechnika Szczecińska - przyp. red.] - mówi rektor. - Cieszę się nawet z tej inicjatywy, bo sprofilowany techniczne drugi uniwersytet w regionie jest potrzebny, żeby stworzyć w Szczecinie silny ośrodek akademicki.

Liczby uniwersytetu

38 tys. studentów na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych

36 kierunków nauczania

31 specjalności

9 wydziałów

11800 studentów pierwszego roku

2031 pracowników (z czego 1168 to nauczyciele akademiccy, w tym 261 profesorów i 597 doktorów).

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net