Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Ks. Ireneusz Lukas: Działania UM są niepoważne

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 04.11.2010Jeśli problemu religii dla mniejszości wyznaniowych nie uda się rozwiązać na szczeblu lokalnym, interweniować będzie Ministerstwo Edukacji Narodowej.

O problemach katechetów z parafii prawosławnej i ewangelicko-augsburskiej w Szczecinie pisaliśmy dwa miesiące temu. Wydział oświaty UM zredukował etaty prowadzących zajęcia dla mniejszości wyznaniowych (np. z 14 na 8 godzin, z 18 na 12). Uznał, że grupy uczestniczące w katechezie powinny być większe, a tym samym godzin pracy mniej. Po interwencjach księży i pismach do urzędu - wyjaśnienie spornych kwestii i przyjęcie rozwiązania satysfakcjonującego dla obu stron deklarowała wiceprezydent Elżbieta Masojć. Obiecane spotkanie z księżmi nie odbyło się.

Obaj księża sporządzili na ten temat notatki służbowe dla swoich kościelnych zwierzchników. O problemach katechetów w Szczecinie dyskutowała w październiku Polska Rada Ekumeniczna zrzeszająca zwierzchników kościołów i związków wyznaniowych w Polsce

Rozmowa z sekretarzem Polskiej Rady Ekumenicznej

Tomasz Maciejewski: Jak PRE może pomóc szczecińskim katechetom?

Ks. Ireneusz Lukas, sekretarz Polskiej Rady Ekumenicznej: Na posiedzeniu rady poinformowaliśmy o sytuacji stronę rządową. Przedstawicielka Ministerstwa Edukacji Narodowej pani Grażyna Płoszajska (reprezentowała podsekretarza stanu MEN Krystynę Szumilas) zadeklarowała wszelką pomoc w tej sprawie. To znaczy - jeśli problemu nie uda się rozwiązać na szczeblu lokalnym, interwencję podejmie ministerstwo. Na razie czekamy na reakcję Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty. Poszła oficjalna skarga.

Jak to możliwe, skoro MEN i strona kościelna są tu jednomyślne?

- Obserwuję z dystansu to, co dzieje się w Szczecinie i powiem krótko: działania Urzędu Miasta są niepoważne. Niby trwają rozmowy między parafią ewangelicko-augsburską a UM, były jakieś deklaracje, ale problemu nadal nie rozwiązano.

Czy podobne problemy zdarzają się w innych miastach?

- Szczecin jest niestety wyjątkiem. Jeśli gdzieś zdarzają się nieporozumienia, zwykle są wyjaśniane "lokalnie".

Jaki scenariusz ksiądz przewiduje?

- Z prawnego punktu widzenia - rozwiązanie wydaje się oczywiste. Urząd nie może ot tak redukować liczby godzin, nie konsultując tego z katechetami. Gmina musi respektować przepisy. Ale tutaj chodzi o coś więcej - o dobry obyczaj, atmosferę, stosunek do mniejszości wyznaniowych. Pozytywne rozwiązanie problemu na pewno przysłużyłoby się wszystkim.


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net