Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Rektorzy chcą zmian, choć nie takich jak rząd

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 08.11.2010Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym jest za długa i "przeregulowana", ale główne kierunki reformy popieramy - mówi prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, przewodnicząca Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, która obraduje w Szczecinie.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego przewodzi debacie na temat rządowej reformy szkolnictwa wyższego. Efektem szczecińskich obrad będzie uchwała KRASP, w której środowisko akademickie przedstawi swoje zastrzeżenia i propozycje do nowej ustawy o szkolnictwie wyższym (ok. 70 tzw. uzupełnień). Projekt, przygotowany przez ministerstwo, jest na etapie "konsultacji społecznych", wkrótce trafi do Sejmu.

- Generalnie jesteśmy za tym, by nowelizacja weszła w życie, żeby promować jakość, natomiast mamy wiele wątpliwości już na poziomie realizacji i narzędzi, którymi tę jakość wprowadzać. Chodzi przede wszystkim o elementy polityki kadrowej i finansowej - tłumaczy prof. Chałasińska-Macukow. - Opinię KRASP o projekcie przekażę 9 listopada przewodniczącemu sejmowej komisji [edukacji, nauki] prof. Andrzejowi Smirnowowi.

- Czas szkolnictwa wyższego w Polsce będzie się dzielił na etap przed i po KRASP-ie w Szczecinie - mówi pół-żartem, pół-serio prof. Andrzej Witkowski, prorektor US.

Uniwersytet Szczeciński jest gospodarzem obrad KRASP.

Do Szczecina przyjechało ok. stu rektorów polskich szkół wyższych, a także minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka oraz minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Co się podoba rektorom w rządowych planach? Większa autonomia dydaktyczna uczelni, finansowanie projakościowe (czyli więcej pieniędzy dla najlepszych jednostek dydaktycznych, badawczych, najlepszych doktorantów, studentów), przyznawanie środków w drodze konkursów.

- Dotacja dydaktyczna i na badania statutowe wystarczą, by funkcjonować na jałowym biegu. Trzeba mobilizować, premiować najlepszych - stwierdza przewodnicząca KRASP.

A co z postulatem ograniczenia wieloetatowości? Nowa ustawa dopuszcza maksymalnie dwa miejsca pracy nauczyciela akademickiego.

- Jesteśmy "za". To jedyny sposób, by wróciła normalność. Choć mamy świadomość, że w środowisku jest to niepopularne - mówią członkowie prezydium KRASP.

Popierają też ściślejsze powiązanie nauki z biznesem, urynkowienie badań naukowych, konsolidację uczelni, by dysponowały większym potencjałem badawczym i dydaktycznym.

- Takie są tendencje na świecie! U nas rozdrobnienie jest zjawiskiem patologicznym. Teraz, gdy nie pełnię funkcji, mogę to głośno powiedzieć - komentował prof. Tadeusz Luty, honorowy przewodniczący KRASP.

Do części rządowych planów środowisko akademickie odnosi się sceptycznie; m.in. polityki kadrowej i tzw. ścieżki kariery pracowników naukowych.

- Chodzi m.in. o procedurę habilitacyjną. Miałaby ona odbywać się "poza wydziałem", który habilitację przyznaje - wyjaśnia prof. Chałasińska-Macukow. - Jest też pomysł, dla nas nie do przyjęcia, by doktorów, którzy pięć lat kierowali zespołem na zagranicznej uczelni, rektor mógł mianować profesorem, bez habilitacji. To na pewno nie jest projakościowe.


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net