Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Chcesz wydobywać ropę? Budować jachty?

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 08.11.2010Nowości na uczelniach. Górnictwo morskie będzie można studiować na Akademii Morskiej w Szczecinie. ZUT przygotowuje się do uruchomienia jachtingu

Oba projekty są pionierskie w skali całego kraju.

Górnictwo morskie to wspólne przedsięwzięcie szczecińskiej uczelni i Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa.

- Umowa jest taka, że AGH zapewni wkład merytoryczny w zakresie górnictwa, a AM w zakresie nawigacji, ruchu statków i procedur bezpieczeństwa na morzu - wyjaśnia rzeczniczka Akademii Morskiej, Katarzyna Opalińska.

Górnictwo morskie to wydobywanie bogactw naturalnych z dna morskiego, m.in. ropy i gazu. Absolwenci nowego kierunku będą mogli pracować m.in. na specjalistycznych platformach wiertniczych i statkach badawczych.

Górnictwo morskie jako makrokierunek (kierunek studiów prowadzony wspólnie przez współpracujące ze sobą uczelnie) uruchomione zostanie na AM za dwa lub trzy lata.

- W przyszłym roku powstaną już specjalności związane z tą tematyką, takie jak eksploatacja bogactw naturalnych z dna podmorskiego, zaś od przyszłego roku akademickiego będą też studia podyplomowe przygotowujące absolwentów do pracy górniczej na morzu - wyjaśnia Opalińska.

Nowy, ciekawy kierunek planuje też uruchomić Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny. Jachting będzie można zgłębiać na wydziale techniki morskiej. Jego pomysłodawcą jest dr inż. Lech Tołkacz z katedry logistyki i ekonomiki transportu WTM ZUT. Czego dokładnie będą się uczyć studenci tego kierunku?

- Jachting to cały łańcuch działań: od projektowania, budowy i eksploatacji jachtów, po wykonywanie elementów wyposażenia i sprzedaż jednostek - wyjaśnia Tołkacz. Dodaje, że nowy kierunek wychodzi naprzeciw oczekiwaniom zmieniającego się rynku pracy: - Chcemy szkolić kadrę dla biznesu wodnego i stworzyć naszym absolwentom możliwość zatrudnienia. Wiedzę o jachtingu będzie można wykorzystać w całym przemyśle okrętowym.

Jachting uruchomiony zostanie w ramach tzw. międzykierunku, który powstaje na bazie kierunków prowadzonych na danym wydziale. W tym wypadku na programach nauczania oceanotechniki i transportu.

- Z tej pierwszej wykorzystane zostaną przedmioty związane z budową i projektowaniem okrętów pływających. Z transportu zaś informacje o infrastrukturze, logistyce i transporcie wodnym - mówi Tołkacz.

Z nowej oferty WTM przyszli studenci będą mogli skorzystać za dwa lata, jednak już w przyszłym roku akademickim w ramach oceanotechniki uruchomiona zostanie specjalność związana z jachtingiem.


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net