Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Oswajanie z maturą: 14,5 tysiąca uczniów zdaje na próbę

Szczeciński Informator Edukacyjny, 25.11.2010Trudne były niektóre pytania do tekstów źródłowych, ale tematy wypracowań podpasowały. Zadania z matematyki? Średnie - mówią maturzyści z Zespołu Szkół Salezjańskich, którzy wzięli udział w akcji "Próbna matura z Gazetą Wyborczą i wydawnictwem Operon"

Oswajanie z maturą: 14,5 tysiąca uczniów zdaje na próbę

Próbne matury zaplanowane są na cztery dni - dziś maturzystów czeka sprawdzian z języków obcych (czwartek, godz. 9), a jutro przedmioty dodatkowe i egzaminy na poziomie rozszerzonym (odpowiedzi - na łamach Gazety dzień po sprawdzianie). Jak poszło im z polskiego i matematyki?

- Jestem w klasie z rozszerzoną matmą, więc nie miałam problemów. Zadania była średnio trudne - mówiła Aurelia Kaźmierowska, wychodząc z auli po półtorej godziny egzaminu (maksymalny czas to 170 minut).

- Ja lepiej poradziłem sobie na polskim. Niektóre pytania do tekstów źródłowych były trudne, ale tematy wypracowań podpasowały! - ocenił Piotr Pilecki. - Wybrałem analizę sonetu Mickiewicza i pieśni Kasprowicza.

Maturzyści z Zespołu Szkół Salezjańskich - w ostatnich klasach liceum i technikum jest tylko 48 uczniów - przekonywali, że egzaminu dojrzałości się nie boją.

- W naszej szkole egzaminy próbne odbywają się co miesiąc, żebyśmy się oswoili - tłumaczył Piotr.

- Wyniki są uwzględniane przez nauczycieli różnych przedmiotów. Więc nie tylko przygotowujemy się do tej prawdziwej matury, ale też zbieramy oceny - mówi Aurelia. - Przed testami czujemy się coraz pewniej, bo na zajęciach mamy dużo powtórek, a do tego fakultety, konsultacje.

Piotrek i Aurelia już wiedzą, co chcieliby studiować (fizjoterapię i kosmetologię na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym) i dlatego jako egzamin dodatkowy w ostatnim dniu próbnych matur wybrali biologię. W materiałach przygotowanych przez Wydawnictwo Pedagogiczne Operon do wyboru jest jeszcze - historia, WOS, chemia, fizyka i astronomia oraz j.polski, matematyka i języki obce na poziomie rozszerzonym.

W czterodniowych egzaminach uczestniczy ok. 70 proc. szkół, 330 tys. uczniów. W naszym regionie - 167 szkół i prawie 14,5 tys. uczniów.

Maturzystów czeka jeszcze ważny próbny test przygotowany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Poznaniu (styczeń 2011). Prawdziwa matura rozpocznie się 4 maja.


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Szczeciński Informator Edukacyjny


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net