Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Autobus pełen energii wyruszy w listopadzie

Szczeciński Informator Edukacyjny, 25.11.2010Pod koniec listopada „Atomowy Autobus - Mobilne laboratorium” rusza w trasę objazdową po 12 największych ośrodkach akademickich w Polsce. Celem projektu Fundacji FORUM ATOMOWE jest przeprowadzenie kampanii edukacyjnej wśród studentów uniwersytetów i poznanie postaw społecznych na temat zagadnień związanych z energetyką jądrową.

Autobus pełen energii wyruszy w listopadzie

„Atomowy Autobus” wystartuje 26 listopada w Warszawie, podczas 12 dniowej trasy zaplanowane jest odwiedzenie kolejnych ośrodków akademickich m.in. w Toruniu, Koszalinie, Szczecinie, Poznaniu, Opolu, Łodzi, Katowicach, Krakowie, Rzeszowie, Kielcach oraz Lublinie.
Patronem honorowym projektu jest Ministerstwo Gospodarki oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Barbara Kudrycka. Patronat merytoryczny objęli: Instytut Energii Atomowej POLATOM, Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej. Partnerem akcji jest także Wrocławska Szkoła Filmowa Mastershot oraz Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Akcję informacyjną wspiera PGE Energia Jądrowa S.A.
„Atomowy Autobus” to obecnie największy projekt Fundacji FORUM ATOMOWE założonej w 2008 roku i prowadzonej przez grupę młodych ludzi połączonych pasją do energetyki jądrowej. Fundacja zgodnie ze swoim statutem prowadzi działania edukacyjne i informacyjne w dziedzinie pokojowego wykorzystania energii atomowej oraz promocja idei budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - mówi Prezes Fundacji Łukasz Koszuk, pracownik Zakładu Energetyki Jądrowej Instytutu Energii Atomowej POLATOM. „Atomowy Autobus – Mobilne Laboratorium” to obecnie flagowy projekt Fundacji, w który zaangażowani są wszyscy jej wolontariusze. Jego najważniejszym elementem będzie stoisko dydaktyczno-informacyjne prezentowane na każdej uczelni, na którym pracownicy Fundacji przedstawią doświadczenia i odpowiedzą na pytania z dziedziny energetyki jądrowej i ochrony radiologicznej – dodaje Koszuk.
Stoisko będzie podzielone na dwie przestrzenie, tematem pierwszej będzie „Promieniotwórczość i ochrona radiologiczna”. Zostaną tam przedstawione m.in. zasady ochrony radiologicznej, własności promieniowania jonizującego i niejonizującego, zagadnienia dozymetrii biologicznej oraz wpływu promieniowania jonizującego na organizm człowieka i środowisko. Pracownicy Fundacji podczas pokazów przeprowadzą m.in. pomiary promieniowania jonizującego emitowanego przez przedmioty codziennego użytku takie jak: sól dietetyczna, nawóz sztuczny czy materiały budowlane. Ponadto będzie można także dowiedzieć się o najnowszych badaniach prowadzonych w dziedzinie radiobiologii.
Na drugiej części stoiska zaprezentowana zostanie makieta elektrowni jądrowej, która zobrazuje jej działanie rozpoczynając od pojedynczego rozszczepienia jądra uranu do generowania prądu przez turbiny. Odpowiemy m.in. na pytania: czy elektrownia jądrowa jest bezpieczna i dlaczego istnieje konieczność rozpoczęcia programu energetyki jądrowej w Polsce. W symboliczny sposób, za pomocą miniaturowych makiet pociągu z transportem węgla i cysterny z paliwem jądrowym, pokazana zostanie dysproporcja w zużyciu paliwa niezbędnego do pracy elektrowni jądrowej i węglowej o mocy 1000 MW.
Oprócz pokazów zaplanowane są także seminaria o tematyce naukowej i społecznej prowadzone przez pracowników Fundacji. Seminaria w zależności od zapotrzebowania odwiedzanej uczelni dotyczyć będą tematów: budowy, zasad działania i eksploatacji energetycznych reaktorów jądrowych; biologicznych
skutków promieniowania jonizującego; obaw społecznych związanych ze skutkami promieniowania oraz kształcenia kadr niezbędnych dla wdrożenia programu energetyki jądrowej w Polsce.
Celem projektu Fundacji FORUM ATOMOWE jest przekazywanie wiedzy z dziedziny energetyki jądrowej i uświadamianie społeczeństwu, że energia jądrowa jest ekologiczna i bezpieczna. Działalności Fundacji sprzyja motto największej polskiej uczonej Marii Curie-Skłodowskiej: „Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć”. Mamy nadzieję, że właśnie nasze działania edukacyjne pomogą społeczeństwu zrozumieć, że elektrownie jądrowe są bezpiecznym źródłem taniej energii.- wyjaśnia Monika Szymańska, pracownik Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej i jednocześnie Członek Zarządu Fundacji.
„Atomowy Autobus – Mobilne Laboratorium” będzie pierwszym projektem o zasięgu ogólnopolskim, który zrealizuje Fundacja. Mamy różnorodne pomysły na dalsze działania, ale jak zwykle problemem dla organizacji pozarządowych są pieniądze. Chcielibyśmy „przetrzeć szlaki” dla rozpoczęcia dyskusji społecznej wokół budowy elektrowni jądrowej w Polsce; dla debaty, która mam nadzieję, że również i za naszą sprawą będzie dyskusją opartą na racjonalnych argumentach i naukowych podstawach, a nie na stereotypach i sloganach bazujących na strachu, który zwykle wynika z niewiedzy - podsumowuje założenia akcji Łukasz Koszuk - Prezes Fundacji FORUM ATOMOWE.
TRASA "ATOMOWEGO AUTOBUSU":
Tydzień 1
25 XI WARSZAWA – projektu Uniwersytet Warszawski; 29 XI TORUŃ – Uniwersytet Mikołaja Kopernika; 30 XI KOSZALIN – Politechnika Koszalińska; 1 XII SZCZECIN – Uniwersytet Szczeciński; 2 XII POZNAŃ – Uniwersytet Adama Mickiewicza; 3 XII OPOLE – Uniwersytet Opolski; 4 XII ŁÓDŹ – Uniwersytet Łódzki
Tydzień 2
6 XII KATOWICE – Uniwersytet Śląski; 7 XII KRAKÓW – Uniwersytet Jagielloński; 8 XII RZESZÓW – Uniwersytet Rzeszowski; 9 XII KIELCE – Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego; 10 XII LUBLIN – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
Szczegółowe informacje na stronach internetowych:
www.atomowyautobus.pl oraz www.forumatomowe.org


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Szczeciński Informator Edukacyjny


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net