Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Mama na Facebooku

Gazeta Wyborcza, 02.12.2010Wracasz do domu, logujesz się na Facebooka i we właściwy sobie sposób komentujesz np. niesprawiedliwość, która dotknęła cię ze strony nauczyciela lub szefa w pracy. Następnie szybko przechodzisz do komentowania zdjęć z ostatniej weekendowej imprezy, na których zostałeś otagowana/y... Facebookowe życie toczy się swoim tempem, aż do momentu, gdy otrzymujesz "friend request"... od swojej mamy.

Mama na Facebooku

Czy posiadanie rodzica wśród znajomych to rzeczywiście aż taki duży problem? Zapytaliśmy tych, którzy już mają swoich przodków na "twarzoksiążce". Przeankietowaliśmy również rodziców, którzy mają swoje dzieci na Facebooku, dociekając m.in. czy zdarza im się komentować ich wpisy. Zobaczcie wyniki naszej ankiety, którą prowadziliśmy przez połowę października i cały listopad.

Na naszą ankietę odpowiedziało 198 (nie)szczęśliwców, którzy swoje facebookowe życie dzielą z mamą i/lub tatą. Na pierwsze pytanie: "Jak zareagowałeś/aś, gdy Twoi rodzice (lub jedno z nich) dodali Cię do znajomych na FB?", aż 36 proc. odpowiedziało, że przyjęło ich bez wahania. Co piąty respondent sam ich dodał. Podobny odsetek (21 proc.) przyjął, ale miał wątpliwości. Podobnie liczna grupa (18 proc.) przyjęła ich, bo czuła, że... nie ma wyjścia.

Czy obecność rodziców na Facebooku powoduje, że publikujemy tam inne treści? Ponad połowa (54 proc.) przyznała, że zanim wrzucą jakieś treści (zdjęcia, linki, filmy) zastanawia się, jak rodzice je odbiorą. Co czwarty respondent podejmuje jeszcze bardziej radykalne działania i usuwa treści, które rodzice mogą uznać za kontrowersyjne. Ale z drugiej strony, aż 42 proc. nie zamierza zmieniać treści, które do tej pory publikowało na swoim profilu.

Podobna rozbieżność pojawiła się przy odpowiedziach na pytanie: Czy ograniczasz swoim rodzicom (lub jednemu z nich) dostęp do swojego profilu (umieszczając ich w grupie znajomych z ograniczonym dostępem)? Aż 58 proc. tego nie robi, ale pozostali bądź już ograniczają (13 proc.), bądź rozważają taką opcję.

Według badania University of Colorado Denver Business School, aż 30 proc. amerykańskich nastolatków chciało wyrzucić rodziców spośród znajomych. W przypadku naszej ankiety z tym zamiarem nosiło się 22 proc. respondentów (z czego zdecydowana większość odpowiedziała, że chciałaby, ale się boi).

To jednak nie rodzic jest zdaniem ankietowanych dzieci najgorszym z możliwych "znajomych" na Facebooku. Zdaniem ponad połowy (55 proc.) respondentów do grona znajomych nie należy przyjmować pracodawców (rodziców nie należy przyjmować według 20 proc.). W uwagach pod ankietą jedna z osób, która ją wypełniła, podzieliła się jeszcze inną refleksją na ten temat: "Jeśli ma się swojego partnera (dziewczynę, chłopaka) na Facebooku to wtedy dopiero jest się inwigilowanym".

Twoja mama lubi to!

W naszej ankiecie wzięło udział 98 rodziców. Większość z nich do grona znajomych na Facebooku zaprosiły... same dzieci. Rodzice mieli mniej wątpliwości, przyjmując zaproszenia od swoich podopiecznych, niż druga strona w podobnym przypadku. Bez wahania swoje dzieci zaakceptowało aż 65 proc. Tylko 7 proc. z nich przyjęło, ale miało wątpliwości, a 3 proc. czuło, że nie ma wyjścia. Dodatkowo spośród ankietowanej grupy prawie co czwarty rodzic sam dodał swoje dziecko do grona znajomych.

Aż w 73 proc. przypadków fakt posiadania latorośli wśród znajomych na Facebooku nie wpłynął na publikowane przez rodziców treści. 23 procent. z nich zastanawiało się, jak ich dzieci odbiorą wrzucane tam treści, a jedynie 10 proc. przyznało się, że zdarzyło im się usunąć coś, co dziecko mogłyby uznać za kontrowersyjne. Również co dziesiąty rodzic rozważał odcięcie facebookowej pępowiny i usunięcie dziecka z grona znajomych (ale tylko jeden respondent naprawdę zamierza to zrobić).

Czy rodzice chętnie komentują zdjęcia i komentarze podopiecznych? Raczej tak - przyznało się do tego aż 64 proc. respondentów. A czy zwracają uwagę dzieciom, jeżeli zauważają ich niewłaściwe zachowanie na Facebooku? Raczej nie - zdarzyło się to zrobić jedynie 34 proc. ankietowanych rodziców.

Rodzic rodzicowi nierówny

Wyniki z naszej - raczej amatorskiej - ankiety nieco nas zaskoczyły. Okazało się, że co prawda posiadanie rodziny w gronie facebookowych znajomych bardziej przeszkadza dzieciom niż rodzicom, ale różnica nie jest jednak tak bardzo rażąca. Być może jest tak, że na portal społecznościowy trafiają rodzice otwarci, przed którymi dzieci i tak nie mają tajemnic. Być może jest również tak, że przyjęcie fajnych rodziców to wcale nie jest obciach, ale lans. Nie, nie... z tym ostatnim to się chyba zagalopowałem. A może wcale nie?


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net