Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Ruszają kursy spawania w ZCE. Dla kogo?

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 22.12.2010Dziewczęta z elektrodą poradzą sobie z każdą metodą - tak Zachodniopomorskie Centrum Edukacyjne reklamuje bezpłatne kursy spawania dla uczniów i uczennic szkół zawodowych i techników

Ruszają kursy spawania w ZCE. Dla kogo?

 

To kursy nowoczesnych technik spawania - MAG (135) i TIG (141). Pierwsza metoda jest wykorzystywana m.in. do budowy ogromnych konstrukcji stalowych, platform wiertniczych, mostów. Cechuje ją duża wydajność i wysoka jakość. Metoda TIG to przede wszystkim spawanie precyzyjne, np. bardzo cienkich blach. Umożliwia spajanie wszystkich stopów i metali.

- Kiedy mówi się, że jakiegoś materiału niczym nie da się pospawać, to TIG-iem się da - tłumaczy dr inż. Ryszard Pakos z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, który wczoraj w auli ZCE zachęcał do udziału w kursie. - To metoda bardzo wolna, ale dokładna. Wymaga precyzji, dlatego kobiety robią w tym furorę. Trzeba przełamać stereotypy, że spawacz to ktoś, kto chodzi zawsze w brudnym kombinezonie. Panie chodzą w białych fartuchach.

Specjalista z ZUT przekonywał, że nowoczesne spawanie i spajanie to już techniki laboratoryjne, wykorzystywane między innymi przy produkcji komputerów. I że dobry spawacz zawsze znajdzie pracę.

Czy również w Szczecinie?

- Przez trzy miesiące mieliśmy jedną ofertę pracy dla spawacza, teraz nie ma żadnej - informuje Małgorzata Szubert kierownik referatu pośrednictwa pracy PUP Szczecin. - Wśród zarejestrowanych bezrobotnych jest jeszcze 183 stoczniowców, więc o pracę dla spawacza niełatwo. Poszukiwani są dekarze, cieśle, murarze, ale znający rysunek techniczny.

Inżynier Pakos przekonuje: - Dobry spawacz nie ma problemu z pracą, mimo że stocznia nie działa. Spawaczy, którzy, jak to się mówi, potrafią "heftować", jest dużo, ale kadry nadzorczej, spawaczy z wykształceniem średnim technicznym już nie.

A kierująca Ośrodkiem Kształcenia Praktycznego ZCE Elżbieta Moskal twierdzi, że dodatkowe kwalifikacje można wykorzystać "do spełniania marzeń artystycznych".

- Na przykład wytwarzania takich ozdób - mówiła prezentując efektowny "druciany" świecznik w kształcie bicykla - Słyszałam też o produkcji artystycznych łóżek. To świetny pomysł na biznes.

Na spotkaniu w auli ZCE stawiło się siedem uczennic (chłopaków było kilkudziesięciu). Dały się przekonać do udziału w konkursie na... najładniejszy spaw. Dla trzech najlepszych ufundowano karnety do salonu masażu i solarium. Dziewczyny przebrały się w fartuchy, założyły maski i przystąpiły do dzieła. Pierwsza do aparatu spawalniczego podeszła Sandra Tokarska, 17-latka z Zespołu Szkół Łączności w Szczecinie.

- Interesuję się samochodami, mechaniką, dlaczego nie spróbować spawania - stwierdziła z uśmiechem. - Podoba mi się spawanie artystyczne, chciałabym umieć robić takie rzeczy.

Czy Sandra zgłosi się na kurs? Jeszcze nie wie. To atrakcyjna oferta: możliwość uzyskania (nieodpłatnie!) cennych kwalifikacji, potwierdzonych państwowym egzaminem, ale i odpowiedzialna decyzja, bo każdy uczestnik kursu podpisuje kontrakt, w którym zobowiązuje się do udziału zajęciach (frekwencja min. 97 proc.). Zajęcia będą odbywały się głównie w weekendy, po 3-4 godz. dziennie. Kurs potrwa ok. trzy miesiące. Start w styczniu (dwie grupy po 15 osób - MAG 135, trzy grupy po 9 osób - TIG), druga tura - we wrześniu. Jeśli ktoś zrezygnuje z uczestnictwa, musi się liczyć z koniecznością zwrotu kosztów. A to prawie 5,4 tys. zł.

Koszt całego programu to 560 tys. zł. Większość tej kwoty to środki unijne uzyskane przez ZCE za pośrednictwem Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

 Szczegółowe informacje o kursie - na zce.szczecin.pl.


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net