Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Zachodniopomorskie odkrywa talenty

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 03.01.2011Ponad 60 szkół, instytucji kultury, klubów sportowych z naszego regionu zgłosiło się do programu Ministerstwa Edukacji Narodowej organizowanego pod hasłem Rok Odkrywania Talentów.

Program ruszył w tym roku szkolnym. Jego ambasadorami są m.in. mistrz olimpijski Mateusz Kusznierewicz i znany grafik Andrzej Pągowski. "Rok Odkrywania Talentów" wspierają Centrum Nauki Kopernik, fundacje, stowarzyszenia, portale edukacyjne. Cel? Stworzenie mapy szkół i instytucji zaangażowanych we wspieranie i odkrywanie uzdolnień dzieci i młodzieży (www.roktalentow.men.gov.pl). W ten sposób promuje się kreatywnych nauczycieli, zaangażowanych trenerów, naukowców, którzy pracują nie tylko ze studentami, ale i gimnazjalistami czy nawet przedszkolakami. Nie dostają za to dodatkowych pieniędzy, ale trafiają na prestiżową listę MEN. Zachodniopomorskie jest najaktywniejsze - osiem szkół (m.in. w Kołobrzegu, Wałczu, Myśliborzu) oraz 53 instytucje kultury, kluby sportowe, szkoły tańca. Średnia innych regionów to kilkanaście placówek.

W Szczecinie na listę trafiły m.in. Dom Eksperymentów Eureka (ul. Malczewskiego), gdzie odbywają się niezwykłe lekcje fizyki i chemii, Pałac Młodzieży, szkółka piłkarska UKS Kalinka 51, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej Krąg. W regionie - Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Jacht Klub Kamień Pomorski, Klub Sportowy Tanowia Tanowo, Miejski Dom Kultury w Świnoujściu. Są także uczelnie - Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny (organizuje zajęcia dla maluchów), Koszaliński Uniwersytet Dziecięcy w Politechnice Koszalińskiej, Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego.

Historycy z US sprawują opiekę naukową nad klasami humanistycznymi w szczecińskich szkołach ponadgimnazjalnych, angażują uczniów w działalność kół naukowych, prowadzą lekcje.

- Współpracujemy z 17 szkołami, staramy się odpowiadać na ich potrzeby - tłumaczy dr Radosław Skrycki, zastępca dyrektora Instytutu Historii i SM. - Jeżeli mają silne koło historii wojskowości, wtedy główne inicjatywy idą w tym kierunku, na przykład organizowaliśmy i współfinansowaliśmy objazd naukowy szlakiem walk o Wał Pomorski. Jeżeli interesują się polityką międzynarodową, oferujemy rozbudowane badania wschodnie, afrykańskie [Dzień Afrykański na US - red.] i niemcoznawcze. Z inicjatywy uczniów organizowaliśmy kilka ważnych debat, np. o roli historyka we współczesnym społeczeństwie i o (bez)sensie Powstania Warszawskiego.

Uniwersytet zaprosił licealistów m.in. na spotkania z Lechem Wałęsą, Tadeuszem Mazowieckim, Leszkiem Millerem i znaną dziennikarką Janiną Paradowską.

Angażują się też w pomoc stypendialną, organizują konsultacje naukowe m.in. dla olimpijczyków. Ta aktywność owocuje wynikami rekrutacji na US.

- Po pierwszym roku działania patronatu jedna trzecia naszych studentów to byli absolwenci szkół, z którymi współpracujemy - podsumowuje dr Skrycki.


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net