Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Nagroda premiera dla filozofa z Uniwersytetu Szczecinskiego

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 03.01.2011Prof. Tadeusz Szubka, dyrektor Instytutu Filozofii Uniwersytetu Szczecińskiego, otrzymał nagrodę prezesa Rady Ministrów za wybitne osiągnięcia naukowe.

To wyróżnienie za książkę "Filozofia analityczna. Koncepcje, metody, ograniczenia" wydaną przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

"Prof. Szubka jest autorem pierwszej polskiej monografii prezentującej całościowy dorobek najbardziej znaczącego nurtu filozofii współczesnej" - czytamy w uzasadnieniu nagrody. "Uznanym nie tylko w Polsce, ale i w świecie znawcą oraz przedstawicielem tego nurtu, o czym świadczą liczne zaproszenia do prowadzenia cyklów wykładów w Australii, USA oraz Wielkiej Brytanii, m.in. w Oksford, Cambridge".

To już druga nagroda dla prof. Szubki w ostatnim czasie - wcześniej otrzymał on Nagrodę Wydziału I Nauk Społecznych PAN w dziedzinie filozofii im. Tadeusza Kotarbińskiego

Prof. Szubka ma 52 lata, jest dyrektorem Instytutu Filozofii US i zastępcą przewodniczącego Komitetu Nauk Filozoficznych PAN. Studiował filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, tam też uzyskał tytuł doktora i doktora habilitowanego. Jako stypendysta wielokrotnie wyjeżdżał na staże do Wielkiej Brytanii i USA, pracował też na University of Queensland w Australii. Jego dorobek naukowy to dwie monografie książkowe: "Metafizyka analityczna P.F. Strawsona" (1995) i "Antyrealizm semantyczny. Studium analityczne" (2001), 80 artykułów oraz blisko 200 recenzji, haseł encyklopedycznych i przekładów. Jest też redaktorem lub współredaktorem wielu znakomitych prac zbiorowych.

Doroczne nagrody premiera przyznawane są za wybitne osiągnięcia naukowe w różnych dziedzinach. Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się w styczniu.


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net