Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Kolejka do żłobka ani trochę nie maleje

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 12.01.2011Ponad 400 osób czeka na miejsce w szczecińskich żłobkach miejskich. Miasto ma dla nich dwie wiadomości: dobrą, że budowa nowej placówki na Warszewie mimo zimy idzie zgodnie z planem. I złą - ta przy ul. Niedziałkowskiego nawet się nie zaczęła

Barbara Mielko, dyrektorka Żłobków Miejskich informuje, że w kolejce czekają zarówno nowi chętni, jak i wielu tych, którzy nie dostali miejsca podczas ostatniego, wrześniowego naboru w 2010 r.

Od tego roku nie ma już jednego terminu naboru. Rodzice mogą na bieżąco ubiegać się o żłobek. Składają wniosek do konkretnej placówki. Na razie zmieniło to sytuację tylko tak, że rodzice zapisują dzieci najwcześniej jak mogą. Teoretycznie powinni od czwartego miesiąca życia. Ale kolejkę rezerwują już zaraz po urodzeniu malucha.
Dyrektor Mielko wyjaśnia, że na dwa miesiące przed planowanym uruchomieniem nowego żłobka na Warszewie powiadomi o tym mieszkańców Szczecina i zacznie przyjmować wnioski o przyznanie miejsca. Także ci, którzy już czekają w kolejce, jeśli zechcą starać się o żłobek na Duńskiej, będą musieli składać papiery od nowa. Będzie tam 80 miejsc. Początek przyjmowania podań planowany jest na lipiec. O ile żłobek miałby rzeczywiście ruszyć we wrześniu.

- Na razie mimo zimy budowa idzie zgodnie z planem i wszystko wskazuje, że będzie zakończona w terminie - poinformował we wtorek Dariusz Wołoszczuk z biura prasowego Urzędu Miasta Szczecin.

Ciągle nie zaczęła się zapowiadana budowa przy ul. Niedziałkowskiego (rozbudowa istniejącego żłobka). Miasto przygotowało dokumenty do uzyskania pozwolenia na budowę. Nie mogło samo go sobie wydać, więc zrobił to starosta gryfiński. Jednak budowę wstrzymał protest wspólnoty mieszkańców sąsiadującej ze żłobkiem. Odwołali się do wojewody. Wojewoda uznał uwagi wspólnoty i uchylił decyzję starosty gryfińskiego. Następnie wydał swoją - zgodził się na budowę, ale z uwzględnieniem poprawek w projekcie. Od tej decyzji znów odwołała się wspólnota. Sprawa oparła się o sąd administracyjny. Nie ma więc mowy, by budowa szybko się rozpoczęła.

Być może szybciej będą nowe przepisy dotyczące żłobków. W środę w Sejmie odbędzie się kolejne czytanie projektów ustaw nazywanych popularnie "żłobkowymi" (rządowego o opiece nad dziećmi do lat trzech oraz poselskiego o opiece nad dziećmi do lat pięciu).

Mają one ułatwić tworzenie żłobków. Dzisiaj placówki te mają status Zakładów Opieki Zdrowotnej i wymogi wobec nich są takie same jak np. wobec szpitali. Tworzenie ich jest więc trudne i kosztowne. Nowe przepisy uproszczą procedurę.

Władze Szczecina czekają na ustawę. Jak powiedziała we wtorek Małgorzata Olejnik, dyrektor wydziału zdrowia w Urzędzie Miasta, na razie są tylko wstępne pomysły, jak można wspierać inwestorów, którzy chcieliby sami budować żłobki. Nie powstał jeszcze projekt systemu takiego wsparcia.

Obecnie w żłobkach miejskich w Szczecinie jest 680 miejsc. Miesięczny pobyt dziecka w żłobku jednozmianowym kosztuje 270 zł, a w dwuzmianowym - 300 zł. Podczas naboru we wrześniu 2010 r. więcej dzieci się nie dostało (429) niż dostało (394), mimo iż szczecinianie złożyli o 300 wniosków mniej niż w 2009 r.


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net