Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

"Trzynastka" zdetronizowana, ale nie ma dramatu

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 20.01.2011Najbardziej znane szczecińskie liceum po raz pierwszy od siedmiu lat nie zostało liderem w ogólnopolskim rankingu szkół ponadgimnazjalnych "Rzeczpospolitej" i "Perspektyw".

W tym roku słynne XIII LO uplasowało się na czwartym miejscu, z wynikiem 81,8 punktów. Przyczyną spadku jest zmiana kryteriów. Do tej pory pod uwagę brane były tylko wyniki olimpiad, w których uczestniczyli uczniowie. Teraz doszły jeszcze: wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych oraz ocena szkoły przez kadrę akademicką. Zwyciężyło Liceum Akademickie z Torunia. Na liście znalazło się jeszcze dziewięć szczecińskich szkół, m.in. II LO im. Mieszka I (65. miejsce) i V LO im. Adama Asnyka (78. miejsce). W rankingu techników ósme miejsce zajął Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych.

Rozmowa z Cezarym Urbanem

Sylwia Polachowska: Jak czuje się pan po ogłoszeniu wyników rankingu i utracie pierwszego miejsca?

Cezary Urban, dyrektor XIII LO: Nie ma wielkiego dramatu, choć trudno wmówić wszystkim, że czwarte miejsce to to samo, co pierwsze. Przez siedem lat byliśmy liderem, ale utraty tego fotela nie będziemy przeżywać. Czwarte miejsce na setki szkół to naprawdę dobra pozycja. W czołówce i tak są te same szkoły, co potwierdza, że od lat są najlepsze.

Jak ocenia pan zmianę i poszerzenie kryteriów?

- Największe zastrzeżenia budzi ocena szkoły przez kadrę akademicką. Patrząc na wyniki szkół z naszego regionu, wierzyć mi się nie chce, że profesorowie mają o naszych absolwentach tak złą opinię. My w tym kryterium dostaliśmy 13 punktów, a II LO zero. Nasi absolwenci nie są wcale najsłabszymi studentami. Więc nie wiem, skąd takie oceny. Kryterium wyników z matur tak naprawdę nie wpłynęło znacząco na układ szkół w czołówce, wytrąca za to argument wysuwany do tej pory przez naszych przeciwników o jednostronności rankingu i brania pod uwagę tylko olimpijczyków.

Jak wyniki rankingu przyjęła pańska kadra? Czy były one dla nich zaskoczeniem?

- Nie dramatyzujemy i nie jesteśmy w szoku. Mieliśmy świadomość, że przy zmianie kryteriów coś takiego może się wydarzyć. Musimy się z tym zmierzyć.

W jaki sposób zamierza pan odzyskać pozycję lidera?

- Szkoły nigdy nie pracują dla rankingu, mamy przecież swoje cele i priorytety. Cały czas przygotowujemy uczniów do matur i olimpiad, kształcimy zdolnych i ambitnych. Dalej będziemy to robić. Przy poszerzonych kryteriach pierwsza dziesiątka szkół i tak będzie ta sama, zmieniać się będzie tylko kolejność. Czasami wyniki matur nawet dwóch uczniów mogą zadecydować o ogólnej pozycji szkoły.


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net