Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Studia za 100 tys. zł i wielu chętnych

Gazeta Wyborcza, 29.01.2011Kosztują nawet 100 tys. zł, czyli tyle co samochód dobrej klasy. Wymagają bardzo dużo pracy i nie zawsze są przełomem w karierze. Dlaczego więc mimo wszystko co roku kończy je kilka tysięcy osób w Polsce i za granicą?

5 powodów, dla których warto ukończyć MBA

1. Doświadczenie przede wszystkim

MBA to studia praktyczne. I to jest ich wielka zaleta. Bo polski system edukacji jest przeładowany teorią, pełen akademickich wywodów, nastawiony na uczenie na pamięć. A zajęcia na MBA to nie słynne "trzy z", (zakuć, zaliczyć, zapomnieć), tylko rozwiązywanie konkretnych problemów i rozwijanie praktycznych umiejętności. Dlatego tak ważne jest, żeby osoby decydujące się na studia MBA miały za sobą przynajmniej kilkuletnie doświadczenie w pracy. Im program jest bardziej prestiżowy, bardziej praktyczny, tym trudniej się dostać bez doświadczenia.

Jak bardzo te studia są nastawione na praktykę, ukazuje następujący przykład. Gdy tylko rozpoczęło się spowolnienie gospodarcze w 2009 roku, w wielu programach studiów MBA od razu pojawiły się kursy związane z zarządzaniem ryzykiem finansowym czy np. z tematyką zwolnień grupowych.

2. Globalne rozumienie świata biznesu.

Na studia MBA często decydują się osoby, które nie mają wykształcenia w zarządzaniu lub ekonomii i formalnie nie są przygotowane do pełnienia funkcji kierowniczych. Mimo to pracują lub chcą pracować jako menedżerowie, jak np. inżynierowie, lekarze, prawnicy, filologowie. Dla nich zwłaszcza zdaniem ekspertów bardzo ważne jest zyskanie ogólnego spojrzenia na działanie firm na współczesnym rynku i całościowe zrozumienie procesów decydujących o sukcesie. A taką umiejętność starają się swoim słuchaczom przekazać wykładowcy programów MBA.

3. Na bieżąco ze światowymi trendami.

Programy MBA są chyba najczęściej aktualizowane, poprawiane i ulepszane ze wszystkich studiów podyplomowych. Wykładowcy starają się, żeby "studia przypadków" były zawsze zgodne ze światowymi trendami. Jak bardzo, pokazuje przykład z USA. Wiele programów MBA ma w swojej ofercie zajęcia o nazwie "white collar crimes", czyli "przestępczość białych kołnierzyków". Młodzi menedżerowie w czasie takiego kursu poznają od kuchni mechanizmy wielkich finansowych malwersacji. Co ciekawe, w niektórych szkołach ten przedmiot wykładają sami "white collar criminals", czyli sprawcy tych przestępstw.

4. Networking jako dodatkowy kapitał.

Studia MBA dają jeszcze jedną ważną korzyść - możliwość poznania nowych ludzi i stworzenia bardzo przydatnej sieci kontaktów. To bezcenny kapitał na przyszłość, zwłaszcza w biznesie. Nawiązanie nowych znajomości wśród menedżerów wysokiego szczebla może w przyszłości zaprocentować np. współdziałaniem firm przy realizacji jakiegoś projektu biznesowego albo nowymi propozycjami pracy. Powszechną praktyką jest też integracja absolwentów studiów MBA poprzez kluby absolwenta, grupy dyskusyjne i spotkania.

5. Dyplom MBA staje się standardem dla menedżera.

Jak przewidują eksperci rynku pracy, za kilka lat brak ukończonych studiów MBA będzie barierą przy awansie


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net