Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Będzie 11. wydział na Uniwersytecie Szczecińskim

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 03.02.2011Wydział Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia zacznie działać na US od marca. To będzie drugi taki uniwersytecki wydział w Polsce.

Będzie 11. wydział na Uniwersytecie Szczecińskim

Uchwałę o powołaniu 11 wydziału senat US podjął 21 stycznia. Powstanie on na bazie działającego dotychczas Instytutu Kultury Fizycznej, który funkcjonował w ramach Wydziału Nauk Przyrodniczych. Dziekanem nowego wydziału został dr hab. prof. US Jerzy Eider.

W następnym roku akademickim nowa jednostka zaproponuje studentom następujące kierunki:

- wychowanie fizyczne ze specjalnością nauczycielską oraz dodatkową specjalnością gimnastyka korekcyjna

- zdrowie publiczne ze specjalnością promocja zdrowia

- turystyka i rekreacja ze specjalnością animator rekreacji ruchowej i ekoturystyki oraz specjalnością zdrowotne podstawy turystyki i rekreacji.

Wydział będzie się starał o otrzymanie prawa do doktoryzowania w dziedzinie nauk o kulturze fizycznej, do kwietnia zostanie w tej sprawie złożony wniosek do ministerstwa.

Od września przyszłego roku, w ramach wydziału zostaną powołane dwa instytuty: Instytut Kultury Fizycznej oraz Instytut Promocji Zdrowia. W planach wydziału jest również uruchomienie fizjoterapii, jako nowego kierunku studiów oraz nowej specjalności ochrona osób i mienia, na kierunku wychowanie fizyczne.

Instytut Kultury Fizycznej funkcjonował od początku istnienia Uniwersytetu Szczecińskiego (czyli od października 1985 roku). Do tej pory wypromował łącznie 3608 magistrów wychowania fizycznego: trenerów, instruktorów, nauczycieli i wybitnych sportowców w różnych dyscyplinach. Wśród absolwentów są nazwiska mistrzów olimpijskich wioślarstwa: Marka Kolbowicza i Konrada Wasielewskiego oraz Henryka Wawrowskiego, srebrnego medalisty igrzysk olimpijskich w piłce nożnej.

Uroczystość odsłonięcia nowych tablic Wydziału Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia odbędzie się 1 marca.


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net