Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Zbliża się wyjątkowy nabór do klas pierwszych i zerówek

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 03.03.2011W tym roku do zerówek idą obowiązkowo wszystkie pięciolatki. Problem w tym, że razem z nimi prawie 70 procent sześciolatków. Jak się pomieszczą? Jesteśmy przygotowani do przyjęcia większej liczby dzieci w zerówkach i pierwszych klasach - zapewnia szczeciński wydział oświaty

Zbliża się wyjątkowy nabór do klas pierwszych i zerówek

Miasto rusza z dużą kampanią informacyjną dla rodziców - chce pokazać, że placówki są przygotowane na przyjęcie młodszych dzieci. Przystosowywanie pomieszczeń (remonty, zakup nowego wyposażenia) trwa od dwóch lat. W 2009 r. w 10 podstawówkach uruchomiono punkty przedszkolne z grupami dla cztero - i pięciolatków, zachęcano rodziców, by wcześniej posłali dzieci do zerówki. Ale wtedy chodziło przede wszystkim o rozładowanie tłoku w przedszkolach (brakowało miejsc dla ponad tysiąca maluchów). Teraz pięciolatki w zerówkach to "ustawowy obowiązek", bo - według planów MEN - od września 2012 r. wszystkie dzieci z rocznika 2006 pójdą do klasy pierwszej. W Szczecinie - jest ich ok. 3,4 tys. Problem polega na tym, że pierwszaki będą rekrutować się także z dzieci o rok starszych (populacja rocznika 2005 to 3,3 tys.). Tę "kumulację" trzeba rozładować.

Dlatego przed rozpoczęciem tegorocznego naboru (14 marca) Urząd Miasta uruchomił specjalną stronę internetową "Moja szkoła bawi, rozwija, uczy" (zakładka na www.szczecin.pl), specjaliści z wydziału oświaty będą dyżurować przy telefonach (wtorki, godz. 10-12, tel. 91 424 56 63 - rekrutacja do przedszkoli, tel. 91 424 56 61 - nabór do szkół podstawowych), we wszystkich szkołach podstawowych zaplanowano tzw. dni otwarte.

- Chcemy zachęcić rodziców, by poszli obejrzeć szkołę, porozmawiali z przyszłą wychowawczynią - tłumaczy Lidia Rogaś, dyrektor wydziału oświaty. - Przy poradniach psychologiczno-pedagogicznych organizujemy punkty konsultacyjne, gdzie rodzic będzie mógł się dowiedzieć, czy jego dziecko osiągnęło gotowość, dojrzałość, by pójść wcześniej do klasy pierwszej. Konsultacje odbywać się będą także w przedszkolach. Naszą intencją jest pomóc rodzicom, dotrzeć do nich z obszerną, dokładną informacją. M.in. jakie mają prawa i obowiązki.

Szczeciński magistrat szacuje, że już w tym roku będzie ponad 900 "młodszych" pierwszoklasistów, bo tylu pięciolatków jest w zerówkach (czyli ponad jedna czwarta rocznika 2006). Przykładem szkoły, która przygotowała się na przyjęcie młodszych dzieci, jest SP nr 5 przy ul. Królowej Jadwigi. Uczęszcza tam aż 155 maluchów w wieku przedszkolnym (!), w tym dwie zerówki (sześciolatki i pięciolatki) oraz dwie grupy tylko pięciolatków. Do tego oddziały trzy - i czterolatków. Sale urządzono im na parterze i pierwszym piętrze. Stary budynek, ale systematycznie remontowany i dobrze wyposażony. Czysto, nowocześnie. Na podłodze wykładzina, kolorowy kącik zabaw, pluszaki, gry, na ścianie - duży plazmowy telewizor. Maluchy mają swoje szatnie, swoje łazienki, osobną świetlicę, na dziedzińcu - plac zabaw.

- Kiedy zaczynaliśmy, podobnie jak rodzice, miałam obawy, jak dzieci będą przemieszczać się po szkole, np. jak pokonają schody - mówi Stanisława Kasela, dyrektor SP 5. - Nie ma z tym problemu. Przedszkolaki przebywają w osobnej części budynku, nawet nie słyszą dzwonka z górnych kondygnacji. Na stołówkę idą, gdy nie ma tam już uczniów. Zawsze pod opieką wychowawcy. Zauważyliśmy, że schody to dla nich nawet atrakcja - stwierdza dyrektorka.

To, że w SP 5 dzieciaki są pod dobrą opieką, potwierdza przyznanie certyfikatu "Bezpieczna Szkoła". To akcja pod patronatem MEN.

- Otrzymały go tylko trzy placówki w województwie - podkreśla Kasela. - Nie było żadnych wypadków. Dzieci mają bardzo dobrą opiekę, ciekawe zajęcia. Rodzice zadowoleni. Przywożą dzieci z Bezrzecza, Pogodna, Wiosny Ludów.

Czy dzieci pięcioletnie są emocjonalnie przygotowane do zajęć w "zerówce"? Jak tłumaczy dyrektor szczecińskiego wydziału oświaty, w podstawie programowej nauczania przedszkolnego i wczesnoszkolnego wprowadzono poważne zmiany.

- Nauka przez zabawę, mniej siedzenia w ławkach - wyjaśnia obrazowo Rogaś. - Treści i metody pracy są dostosowane do potrzeb i możliwości rozwojowych dziecka W programie zerówki nie ma już nauki czytania i pisania, tylko ogólne stymulowanie rozwoju dziecka. Mówiąc w uproszczeniu - czytanie i pisanie jest "przesunięte" do klasy pierwszej.Terminarz rekrutacji

14 marca - początek naboru i uruchomienie informatora dla rodziców na stronie elektronicznego naboru: www.nabor.szczecin.pcss.pl

Do 14 kwietnia - składanie podań o przyjęcie do przedszkoli publicznych i zerówek w szkołach podstawowych

29 kwietnia - ogłoszenie wyników naboru


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net