Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Fizjoterapeuci mają pretensje do PUM

Szczeciński Informator Edukacyjny, 03.03.2011Studenci III roku fizjoterapii na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym pytają, dlaczego tylko 20 z nich będzie mogło za darmo kontynuować naukę na studiach magisterskich. Uczelnia uspokaja: limit będzie wyższy

Fizjoterapeuci mają pretensje do PUM

Fizjoterapia to nowy kierunek na PUM. W tym roku odbędzie się pierwszy egzamin licencjacki. Ma przystąpić do niego 36 przyszłych fizjoterapeutów. Większość z nich chce kontynuować naukę na uzupełniających studiach magisterskich. Gdy kilka dni temu dowiedzieli się o niepokojąco niskim limicie miejsc, napisali do "Gazety".

- Planowana liczba miejsc na studiach stacjonarnych to 20, na niestacjonarnych 40, co oznacza, że część z nas będzie musiała płacić za kontynuowanie nauki. Podobno aż 800 zł miesięcznie - alarmują studenci, prosząc o anonimowość. - Drugi problem to kryterium rekrutacyjne: średnia ocen z egzaminów z wszystkich lat. A przecież na uczelniach prywatnych, gdzie też można studiować I stopień (licencjat) fizjoterapii, o wysoką średnią łatwiej niż na PUM.

Co na to władze Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Nie ma jeszcze ustalonych limitów, pismo w tej sprawie z naszymi propozycjami zostało wysłane do Ministerstwa Zdrowia (fizjoterapia to kierunek lekarski) i do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Czekamy na decyzje - tłumaczy Kinga Brandys, rzecznik PUM. - Na pewno nie będzie to 20 miejsc! Nasz projekt jest taki - studia II stopnia: stacjonarne - 30 miejsc, studia niestacjonarne - 30 miejsc. - Informacja po akceptacji znajdzie się na stronach MZiMNiSW.

Kiedy będzie wiadomo, że ministerstwa zaakceptowały wariant "30 plus 30"? Prawdopodobnie w marcu. Wtedy też wyjaśni się, jakie będą opłaty za studia niestacjonarne.

- Wszystko jest na etapie sprawdzania i liczenia - informuje Kinga Brandys. - 800 zł? Nie wiem, skąd taka kwota. Nie potwierdzam.

Rzeczniczka PUM przypomina, że limity przyjęć obowiązują na wszystkich kierunkach studiów II stopnia (magisterskie, uzupełniające), takich jak np. biotechnologia, pielęgniarstwo, położnictwo i zdrowie publiczne.

- Nie jest tak, że te dane liczbowe bierzemy z kapelusza. Analizujemy, jakie jest zainteresowanie, jak jest na innych uczelniach. Może się okazać, że - wbrew obawom studentów - zostaną jeszcze wolne miejsca - stwierdza Brandys.

Podkreśla też, że zasady rekrutacji ustalono w maju ubiegłego roku (uchwała Senatu uczelni z 26 maja 2010 r.). I studenci je znali.

W ten sposób odpowiada na propozycję kończących licencjat na PUM, by o przyjęciu na studia magisterskie decydowała nie tylko średnia ocen, ale też egzamin sprawdzający.

- Dlaczego nie zaproponowali tego dziewięć miesięcy temu. Teraz możemy rozmawiać o zmianach zasad rekrutacji, ale dla kolejnego rocznika - podsumowuje Brandys.


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Szczeciński Informator Edukacyjny


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net