Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Rekrutacja do przedszkoli - znów nerwowo

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 15.03.2011W poniedziałek ruszył elektroniczny nabór. I już jest gorąco - rodzice 5-latków i 6-latków alarmują: dla naszych dzieci zabraknie miejsc w przedszkolach! Przymusowa zerówka w szkołach czeka nawet 4 tysiące maluchów. Wielu rodziców jest wystraszonych i zdenerwowanych taką perspektywą.

Rekrutacja do przedszkoli - znów nerwowo

Tegoroczny nabór będzie trudniejszy niż poprzednie. Od kilku lat w szczecińskich przedszkolach brakuje miejsc dla ok. tysiąca dzieci, a teraz dochodzi problem dwóch roczników w zerówkach. Powód? Reforma MEN i obniżenie wieku szkolnego od 2012 r. Od września 2011 obowiązkowym przygotowaniem przedszkolnym objęte są więc 5-latki (w gminie Szczecin zameldowanych jest ok. 3,4 tys.). Naukę zaczną razem ze starszymi o rok kolegami (jest ich ponad 3,3 tys.).

Jak publiczne placówki oświatowe poradzą sobie z kumulacją roczników?

Małym pocieszeniem jest to, że 850 obecnych 6-latków poszło do zerówki wcześniej, więc od września mogą iść do szkoły (decydują rodzice). Do upchnięcia w tzw. oddziałach "0" zostaje prawie 6 tysięcy maluchów.

"Upychanie" to określenie nieprzypadkowe. By rozładować tłok, miasto musiałoby we wszystkich przedszkolach utworzyć dwie-trzy grupy zerówki. To niemożliwe. Ratuje się więc dodatkowymi oddziałami w szkołach. Część podstawówek jest dobrze przygotowana na przyjęcie młodszych dzieci (remonty, zakup wyposażenia), ale większość rodziców woli jednak "normalne" przedszkole. Gdy w ubiegłym tygodniu na zebraniach dotyczących rekrutacji dowiedzieli się, że ich pociechy prawdopodobnie czeka zerówka w rejonowej podstawówce, nie kryli irytacji.

- Dyrektorka poinformowała, że nie ma szans na więcej niż jeden oddział zerówki, a u nas są dwie grupy 5-latków i jedna 6-latków. Jak będzie wyglądała selekcja tych ponad 80 dzieci - pyta pan Krzysztof, ojciec 5-latki. - Nie chcę, by moja córka po dwóch latach pobytu w dobrym przedszkolu zmieniała otoczenie. Szkoły podstawowe w naszym rejonie oferują gorsze warunki. Nie wyobrażam sobie, jak 5-latki poradzą sobie w szkolnej świetlicy, gdzie będą też 10-latki.

Dzwonimy do przedszkola, by potwierdzić informacje o planowanej jednej zerówce. Dyrektorka odmawia rozmowy. Próbujemy więc w innej placówce. Tu dyrektorka też niechętnie mówi o rekrutacji. Zapewniamy, że nie ujawnimy nazwiska ani numeru placówki.

- 5 - i 6-latków mam 60, ale nie wiem, czy od września będzie u mnie choć jedna grupa "0". Priorytetem dla urzędu są przyjęcia 3 - i 4-latków - mówi. - Wydział oświaty naciska, byśmy zachęcali rodziców do zerówek w szkołach. Ci rodzice przychodzą zdenerwowani, piszą maile. Staram się uspokajać. Tłumaczę, że mają prawo składać podanie tam, gdzie chcą. Zerówkę w szkole mogą wskazać. Mogą, ale nie muszą!Wykaz przedszkoli i zasady rekrutacji znajdują się na stronie internetowej www.nabor.pcss.pl/szczecin. Wybrać można trzy placówki. Ważne - kartę zgłoszenia można wypełniać wielokrotnie, dokonując zmian. Liczy się ostateczna wersja (nabór elektroniczny trwa do 14 kwietnia). Na pierwszym miejscu wpisujemy tę, na której najbardziej nam zależy. I tam zanosimy wydrukowany formularz [rodzic 3-5-latka wśród preferencji może wskazać same przedszkola, rodzic 6-latka - jedno przedszkole i dwie szkoły]

Urząd Miasta zapewnia, że na dyrektorów przedszkoli w sprawie rekrutacji nie naciska.

- Dyrektorzy nie otrzymali żadnych wytycznych dotyczących liczby dzieci przyjmowanych do poszczególnych grup - mówi Robert Grabowski z biura prasowego UM. - Rodzice podejmują decyzję, do jakiego typu placówki zapiszą swoje dziecko, natomiast komisje rekrutacyjne rozpatrzą każdy wniosek i zakwalifikują dzieci do oddziałów w zależności od liczby miejsc.

Grabowski podkreśla, że w bieżącym roku szkolnym do zerówek w szkołach podstawowych uczęszcza aż 2078 dzieci.

Ile będzie od września 2011 r.?

- Planujemy miejsca dla ponad 4 tysięcy. Dodatkowo w punktach przedszkolnych 300 miejsc z możliwością utworzenia dodatkowych oddziałów i przyjęcia większej liczby dzieci.

Wyniki rekrutacji będą 29 kwietnia, elektroniczny nabór kończy się 14 kwietnia.Czat z Lidią Rogaś

Przed rozpoczęciem tegorocznego naboru Urząd Miasta uruchomił specjalną stronę internetową "Moja szkoła bawi, rozwija, uczy" (zakładka na www.szczecin.pl), specjaliści z wydziału oświaty będą dyżurować przy telefonach (wtorki, godz. 10-12, tel. 91 424 56 63 - rekrutacja do przedszkoli, tel. 91 424 56 61 - nabór do szkół podstawowych), we wszystkich szkołach podstawowych zaplanowano tzw. dni otwarte.

W środę na stronie UM czat internetowy od godz. 12.30 do 13.30 na pytania rodziców odpowiadać będzie m.in. Lidia Rogaś, dyr. wydziału oświaty.


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net