Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Ma być więcej luzu w akademikach Uniwersytetu

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 15.03.2011Odwiedziny nawet do północy oraz uproszczone i mniej formalne zasady związane z nocowaniem gości. Studentom US udało się zmienić regulamin domów studenckich

Ma być więcej luzu w akademikach Uniwersytetu

Z inicjatywą zmiany regulaminu akademików na przełomie listopada i grudnia wyszedł samorząd studentów US.

- Stary regulamin powoli tracił rację bytu. Chcieliśmy dopasować go do nowych realiów studenckich i sformalizować to, co i tak odbywało się nieformalnie - wyjaśnia przewodniczący Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego US Marcin Wypchło. - Zmieniły się standardy domów studenckich. Teraz są nowocześniejsze, powszechny jest monitoring i dostęp do internetu.

Najważniejsze punkty, na których skupili się studenci, dotyczyły wydłużenia godzin odwiedzin oraz zasad dotyczących nocowania gości. Proponowane zmiany ułatwić miały przede wszystkim wspólną naukę i pracę. Teraz u znajomych w akademiku posiedzieć można maksymalnie do godz. 22.

- Zdarzały się wypadki, że goście byli wypraszani z pokojów, np. kiedy studenci uczyli się do późna - mówi Wypchło. - Łatwo sprawdzić, czy gość z akademika wyszedł, czy nie, bo gdy odwiedzamy kogoś, na recepcji zostawiamy dowód tożsamości. Po czasie odwiedzin pani portierka albo dzwoniła do pokoju, albo osobiście podczas wieczornego obchodu prosiła o opuszczenie akademika.

Jak będzie teraz?

- W nowym regulaminie godziny odwiedzin są wydłużone w tygodniu do godz. 23, a w weekendy do północy - informuje przewodnicząca komisji prawnej samorządu US Julia Jerka.

W przypadku nocowania studenci chcieli uprościć zasady. Teraz goście mogą albo wykupić nocleg w wolnym pokoju (do 45 zł za dobę), albo przenocować w pokoju studenta. - O ile jest to pokój dwuosobowy i jedno z miejsc jest wolne. Bo uczelnia może pobrać opłatę tylko za konkretną usługę, tzn. za wolne miejsce noclegowe - wyjaśnia rzeczniczka uniwersytetu Julia Poświatowska.

W obu przypadkach procedura jest taka sama: podanie do kierownika obiektu i opłata na nocleg.

Po zmianach będzie tak: - W przypadku nocowania wystarczy poinformować panią z recepcji o gościu, nawet w dniu jego przyjazdu, uzyskać zgodę współlokatora i wpłacić drobną sumę. Pani recepcjonistka wpisze gościa do rejestru: u kogo i gdzie nocuje. Warunek dodatkowego łóżka usunęliśmy - mówi Julia Jerka.

Nowy regulamin w piątek uzyskał pozytywną opinię władz uczelni. - Teraz trafił do działu spraw studenckich US, gdzie zostanie sprawdzony pod kątem stylistycznym. Ostatnim krokiem będzie rozporządzenie rektora - mówi Wypchło.

Jeżeli wszystko pójdzie sprawnie, nowy regulamin akademików US zacznie obowiązywać od kwietnia.


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net