Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Pięknie jest. Nowa szkoła na Warszewie otwarta

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 22.03.2011To prawie teatr, nie szkoła! Pięknie jest. Chciałabym tu trochę popracować - tak nową siedzibę SP 7 na szczecińskim Warszewie ocenia Anastazja Monczak, która w starej "siódemce" spędziła jako woźna 47 lat.

Pięknie jest. Nowa szkoła na Warszewie otwarta

Przenosiny ze starego, ciasnego szkolnego budynku przy ul. Duńskiej do nowego, przy ul. Złotowskiej, obserwowała już jako emerytka. Na wczorajsze otwarcie przyszła "pozwiedzać". Spacerowała po ogromnym przeszklonym holu, zachwycała się meblami w świetlicy i stołówce. - Chciałabym tu popracować - wzdycha. - Mam osiemdziesiąt lat, ale poradziłabym sobie.

SP nr 7 na Warszewie to teraz perełka wśród szczecińskich podstawówek. Pierwsza od ponad 20 lat placówka oświatowa w mieście wybudowana od podstaw. Świetnie zlokalizowana (na wzgórzu, front na południe), zaprojektowana i wykonana z rozmachem. Tę nowoczesność widać i w salach lekcyjnych (multimedia), i w szatniach (każdy uczeń ma szafkę) i na korytarzach - dużo przestrzeni, pastelowe kolory, przeszklone ściany i sufity, wysokiej jakości materiały wykończeniowe.

W poniedziałkowym oficjalnym otwarciu uczestniczyło kilkudziesięciu VIP-ów (urzędnicy, radni, dyrektorzy szkół) i delegacje klas. Zanim wszyscy goście zgromadzili się w auli, odbyło się pożegnanie starej "siódemki". Po mszy w warszewskim kościele ponadstuosobowy pochód przeszedł pod budynek przy ul. Duńskiej, gdzie dyrektor Teresa Kalina przekazała uczniom zdjętą z muru tablicę i godło. Dalej pochód pomaszerował do nowej siedziby.

Na szkolnym dziedzińcu, w samo południe prezydent Szczecina Piotr Krzystek zawiesił czerwony szyld na froncie nowego budynku i przekazał uczniom symboliczne klucze do szkoły. Było wzruszenie i emocje. Kiedy dyrektorka zwróciła się do abp. Andrzeja Dzięgi z prośbą o "symboliczne poświęcenie budynku", metropolita szczecińsko-kamieński zażartował: - Pani dyrektor, ja święcę nie symbolicznie. Ja święcę solidnie, całość.

- Ta szkoła to nie tylko świetna baza dydaktyczna, ale też miejsce, gdzie będzie koncentrować się życie dzielnicy. Takie lokalne centrum kultury, integrujące społeczność Warszewa - mówił Piotr Krzystek.

- Szczecin znalazł sposób na wagary: z takiej szkoły nie chce się uciekać - komentował kurator oświaty Artur Gałęski. - Szczecin to enklawa, w której nie oszczędza się na oświacie. Gratuluję władzom, gratulują uczniom i rodzicom.

Tych słów słuchała jednak bardzo skromna delegacja rodziców i tylko kilkudziesięciu uczniów wybranych przez wychowawców. Dlaczego zrobiono selekcję? Dyrektorka tłumaczyła, że ze względów organizacyjnych, bo prawie 400 uczniów ciężko byłoby upilnować (nie zmieściliby się w auli). Po południu zaplanowano jednak drugie "otwarcie" SP 7 - wszyscy uczniowie odebrali numerki od szafek i zwiedzali szkołę.

Szkoła w detalach

Nowa podstawówka na Warszewie jest pierwszą od ponad 20 lat nową szkołą wybudowaną w Szczecinie. Może się w niej uczyć ok. 500 uczniów (ale maksymalną liczbę szacuje się na 700).

Budynek ma dwie kondygnacje. Na parterze uczyć się będą klasy 1-3, tam również jest świetlica i sale dla zerówek. Na piętrze są pomieszczenia dla klas 4-6. Szkoła jest podzielona na trzy części: dydaktyczną, sportową i gastronomiczną. Pierwsza to 20 sal lekcyjnych, aula, ogromna biblioteka i czytelnia. Część sportowa to dwie sale o wymiarach 31x21 m i 12x6,6 m (ta mniejsza - z lustrami, do nauki tańca i gimnastyki korekcyjnej). W szatniach przy hali sportowej są podgrzewane podłogi.

W ramach inwestycji przy szkole powstaje też zespół boisk do gry w koszykówkę, piłkę ręczną, siatkówkę, tenisa ziemnego i badmintona. Wokół są minitrybuny i ławeczki. Na ogromnym szkolnym dziedzińcu są stoły do ping-ponga. Część terenu przed głównym wejściem zagospodarowano na plac zabaw. Przy szkole wybudowano też parking na kilkadziesiąt samochodów, są stojaki na rowery.

Zaplecze gastronomiczne tworzy stołówka na 156 miejsc oraz kuchnia.

Obiekt jest bardzo przestronny (ogromny hol, szerokie korytarze i klatki schodowe), przystosowany do potrzeb niepełnosprawnych (winda, podjazdy) i znakomicie wyposażony: aula ma profesjonalne nagłośnienie i oświetlenie, w salach lekcyjnych są nowoczesne multimedia, bezprzewodowy internet, monitoring, szafki dla uczniów itp.

Najnowsza oświatowa inwestycja w Szczecinie pochłonęła ok. 21, 5 mln zł. Prace budowlane wykonywała szczecińska firma Calbud.

Decyzja o budowie nowej szkoły zapadła na początku pierwszej kadencji prezydenta Piotra Krzystka. Przygotowanie inwestycje zajęło trzy lata. Prace budowlane rozpoczęły się we wrześniu 2009 r., zakończą za kilka tygodni (kompleks boisk sportowych nie jest jeszcze gotowy).

Co ze starym budynkiem SP 7? Ma być nadal wykorzystywany na cele oświatowe, prawdopodobnie jako siedziba szkoły niepublicznej. Miasto chce go wydzierżawić, na preferencyjnych warunkach, w zamian za kompleksowy remont obiektu.

Przy nowej szkole ma powstać również kryta pływalnia. Kiedy? Nie wiadomo. Dokumentacja techniczna jest gotowa, ale na razie nie ma pieniędzy na budowę. Miasto zabiega o środki unijne na ten cel.

Zobacz także: http://szczecin.gazeta.pl/szczecin/10,88288,9296407,__11_83MB.html


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net