Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Absurd przy naborze do przedszkoli. Rodzice tracą czas i pieniądze

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 13.04.2011Wydział oświaty i referat działalności gospodarczej to jednostki tego samego Urzędu Miejskiego w Szczecinie. Wydział, który organizuje i nadzoruje nabór do przedszkoli, wymaga zaświadczeń, które wystawia referat. Referat przepisuje dane z ogólnodostępnego rejestru.

Absurd przy naborze do przedszkoli. Rodzice tracą czas i pieniądze

- Miasto zamiast ułatwiać życie utrudnia je takimi absurdami - denerwuje się pan T. (nazwisko do wiadomości redakcji). - Rejestr jest powszechni dostępny. Każdy urzędnik może zobaczyć, czy podaję prawdziwe dane. Wypisujemy stosy kartek, żeby udowodnić urzędowi to, co sam wie.

Pani M.: - Dobrze chociaż, że nie ustalili jeszcze wyższych stawek za te zaświadczenia.

Jeszcze tylko do 14 kwietnia składać można wnioski o przyjęcie dziecka do przedszkola. Rodzice, którzy prowadzą działalność gospodarczą, muszą obok innych dokumentów dostarczyć zaświadczenie potwierdzające wpis do ewidencji takiej działalności. Rejestr prowadzi referat działalności gospodarczej Urzędu Miasta. Dane w nim zawarte każdy zobaczyć może w internecie. Dziennie do czterech, pięciu okienek tego referatu ustawia się ok. 200 osób (w różnych sprawach). Wśród nich - rodzice przyszłych przedszkolaków. Następnie czekają w drugiej kolejce - do kas magistratu, gdzie muszą opłacić 17 zł za wydanie zaświadczenia. I znów wracają do referatu po dokument.

Anna Frankowska, kierowniczka referatu działalności gospodarczej sama ma wątpliwości, czy nie łamie prawa i czy powinna pobierać opłatę za wystawianie tych dokumentów. Rodzice powołują się na art. 220 kodeksu postępowania administracyjnego, który mówi, że "organ administracji publicznej nie może żądać zaświadczenia lub potwierdzenia faktów znanych mu lub możliwych do ustalenia przez organ na podstawie posiadanych ewidencji czy rejestrów".

- Poprosiłam naszych prawników o interpretację - przyznaje Frankowska. - Nie chciałabym ani działać na niekorzyść klientów, ani na szkodę gminy. Nie mogę łamać dyscypliny finansów publicznych. Jeśli ktoś się nie zgadza, radzę mu, by napisał do wydziału podatków i opłat o zwrot opłaty.

Kierowniczka pismo do prawników wysłała we wtorek. Czeka teraz na ich odpowiedź. Lidia Rogaś, dyrektorka wydziału oświaty przez rzecznika prasowego przekazuje, że jej zdaniem działają prawidłowo, bo to nie oni, tylko przedszkola domagają się tych dokumentów.

- Wydział nie prowadzi naboru, tylko nadzoruje go - mówi Robert Grabowski z biura prasowego Urzędu Miasta Szczecina. - A dyrektorzy placówek nie mają wglądu do rejestru. Czekamy na opinię prawników, o którą wystąpiła kierowniczka referatu. Jeśli uznają, że urząd nie powinien pobierać opłat, to będzie można uzyskać zwrot.


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net