Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Patriotyczny egzamin gimnazjalny. "Łatwiejszy, niż próbny".

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 13.04.2011Analiza opisu dworu w Soplicowie. Interpretacja wypowiedzi Soyki i Bońka na temat miłości do ojczyzny. Wtorkowy egzamin gimnazjalny z przedmiotów humanistycznych odbył się pod hasłem "Patriotyzm wczoraj i dziś"

Patriotyczny egzamin gimnazjalny.

Wśród tekstów źródłowych w egzaminacyjnym arkuszu znalazła się także Pieśń Legionów oraz fragment książki Melchiora Wańkowicza "Monte Cassino", słownikowe definicje "patriotyzmu" oraz wycinek prasowy z "Dziennika" z 2007 roku pt. "Jak [współcześni] Polacy widzą patriotyzm?" z wypowiedziami Anny Dymnej, Stanisława Soyki i Zbigniewa Bońka.

Gimnazjaliści musieli odpowiedzieć na 20 pytań tzw. zamkniętych (a-b-c-d) i siedem otwartych. Najwięcej punktów mogli uzyskać za dwa ostatnie polecenia (nr 28 i 29): zredagować podanie do dyrektora szkoły o dofinansowanie uczniowskiego muzeum regionalnego oraz napisać rozprawkę ("Patriotą można być zarówno w czasie wojny, jak w czasach pokoju" - swoje stanowisko w tej sprawie poprzyj argumentami z historii, literatury i własnych obserwacji).

Sprawdzian z języka polskiego, historii, WOS-u i sztuki (Rejtan na obrazie Matejki) okazał się łatwiejszy niż testy próbne odbywające się w szkołach kilka miesięcy temu.

- Bardziej boję się matematyki, ale dużo się uczyłam, więc liczę na ponad czterdzieści punktów z obu części egzaminu - mówiła we wtorek Joanna Kotowska, z klasy 3b szczecińskiego Gimnazjum nr 10. - Zależy mi na dobrych wynikach, bo wybieram się do V LO, klasy humanistycznej lub biologiczno-chemicznej. Oceny na świadectwie? Jest szansa na czerwony pasek.

Asia nie wyglądała na zestresowaną, choć w sali gimnastycznej, gdzie test pisało 127 uczniów, wylosowała miejsce w pierwszym rzędzie.

- Wyluzujcie się, jesteście dobrze przygotowani - uspokajała uczniów dyrektorka Danuta Głowacka. - Powoli czytajcie polecenia, starajcie się zrobić wszystkie zadania, macie dużo czasu - instruowała kilka minut przed rozdaniem arkuszy egzaminacyjnych.

W Gimnazjum nr 10 na teście była stuprocentowa frekwencja. Nie odnotowano żadnych incydentów. Jak żartowały panie ze szkolnej administracji - nikt nie zasłabł, wszyscy napisali, szkołę opuszczali zadowoleni. Dziś odbędzie się test matematyczno-przyrodniczy, a w czwartek - egzamin z języka obcego.

W całym kraju uczniowie otrzymują takie same zestawy zadań (testy są kodowane, sprawdzane przez zewnętrznych egzaminatorów). Na ich wypełnienie jest 120 minut (dyslektycy mają 180 minut). Za część humanistyczną i matematyczno-przyrodniczą można uzyskać po 50 pkt. (Punkty za egzamin z angielskiego czy niemieckiego będą uwzględniane przy naborze dopiero od przyszłego roku).

Egzamin na zakończenie nauki w gimnazjum jest obowiązkowy. W Szczecinie przystąpiło do niego ponad 4 tysiące uczniów, w województwie - 19 tysięcy, w Polsce - ok. 430 tys. Ci, którzy z powodu choroby, zdarzeń losowych nie stawią się na testach, będą pisać w drugim terminie (6, 7 i 9 czerwca). Kiedy wyniki? Zaświadczenia z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej zostaną przesłane do szkół do 15 czerwca.

Ile punktów trzeba uzyskać, by dostać się do dobrego liceum lub technikum? W ubiegłym roku renomowane szczecińskie szkoły przyjmowały absolwentów gimnazjów z wynikami na poziomie 90 punktów za egzaminy i 80-90 za oceny i dodatkowe osiągnięcia (konkursy, olimpiady).


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net