Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

A może do szkoły policealnej? Szybko zdobędziesz zawód.

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 11.08.2011Mimo że szkoły policealne uchodzą za mniej prestiżowe niż uczelnie wyższe, to jednak właśnie one oferują maturzystom coś, czego oczekują od nich przyszli pracodawcy: doświadczenie i zawód

Nie dostałeś się na studia? Nadchodzący rok nie musi być stracony. Możesz zacząć naukę w szkole policealnej. Nie tylko w krótkim czasie zdobędziesz tam zawód, ale też będziesz miał lepsze przygotowanie do studiów w przyszłym roku.

Zawód od zaraz

Nauka w szkole policealnej nastawiona jest przede wszystkim na praktykę, a przekazywana wiedza ma być konkretna i przydatna w zawodzie. Realizacji tego celu służą m.in. zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe.

- Nauka w szkole policealnej daje konkretne umiejętności zawodowe, które lepiej przygotowują do pracy niż dyplom studiów wyższych - uważa Lila Pławińska, dyrektor Zespołu Szkół Ogrodniczych w Szczecinie. - Odbycie zajęć praktycznych lub praktyk zawodowych u pracodawców lepiej rokuje na przyszłość. Młody człowiek może poznać i specyfikę danego zawodu, i przyszłego pracodawcę. Wielu absolwentów zostaje pracownikami firm, w których odbywali praktyki.

Ważne jest również to, że możemy zdobyć zawód w krótkim czasie. Nauka w szkole policealnej, w zależności od wybranego kierunku, trwa od roku do trzech lat. A wybór kierunków jest ogromny, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie. W ciągu ostatnich dwóch lat w Zachodniopomorskiem najchętniej wybieranymi kierunkami (zawodami) przez uczniów szkół policealnych były: technik administracji, technik bezpieczeństwa i higieny pracy, technik usług kosmetycznych i technik informatyk. W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych kierunków znalazły się też: technik masażysta, technik farmaceutyczny oraz technik hotelarstwa.

Jednak szkoły policealne nie próżnują i z roku na rok poszerzają ofertę, oferując kandydatom nie tylko kierunki tradycyjne, ale też kusząc nowymi propozycjami. Można zostać np. technikiem architektury krajobrazu lub technikiem cyfrowych procesów graficznych.

- Kiedyś szkoły policealne traktowane były jako "przechowalnie", np. kiedy obowiązkowa była jeszcze służba wojskowa, to uciekali do niej chłopcy - mówi Renata Młynarczyk, naczelnik wydziału polityki rynku pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie. - Teraz te szkoły najszybciej nadążają za wymogami rynku pracy i oferują więcej różnorodnych i atrakcyjnych kursów. Nauka w nich może być wyjściem dla osób, które nie dostały się na studia. Jeżeli np. wybiorą kierunek zbieżny z wymarzonymi studiami, to potem będzie im łatwiej się na nich utrzymać. Będą lepiej przygotowani, bo pójdą na uczelnię, mając już pewną wiedzę. Będą bardziej świadomymi studentami.

Teoria i praktyka

Z zeszłorocznego raportu „ Sytuacja i oczekiwania pracodawców w powiatach województwa zachodniopomorskiego”, który przygotował Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie wynika, że zachodniopomorscy pracodawcy najchętniej zatrudniają osoby z wykształceniem średnim technicznym, najlepiej kierunkowym.

- Tak deklaruje prawie 50 proc. pracodawców. Preferują więc pracowników, którzy są przygotowani pod kątem wykształcenia zawodowego - wyjaśnia Młynarczyk. - Pracodawcy podchodzą twardo do pracownika, nie mają czasu, by go uczyć i oczekują od niego umiejętności. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że w dzisiejszych czasach lepiej jest mieć zawód niż wykształcenie. A przynajmniej, że warto jest mieć zawód.

Według raportu zachodniopomorscy pracodawcy najczęściej wskazywali zapotrzebowanie na technika administracji i prac biurowych. Na drugim miejscu umieścili wykształcenie zasadnicze zawodowe, na trzecim - średnie ogólne. Wykształcenie wyższe: ekonomiczne i humanistyczne oraz techniczne znalazły się na pozycji czwartej i piątej.

- Wyższego wykształcenia pracodawcy oczekują, gdy w grę wchodzą wyższe stanowiska kierownicze wymagające umiejętności zarządzania - wyjaśnia Młynarczyk.

Jednak, według raportu, w ciągu najbliższych pięciu lat zwiększy się zapotrzebowanie na wykształcenie wyższe techniczne. W Szczecinie nawet o 10 punktów procentowych.

Jeżeli chodzi o preferencje i oczekiwania zawodowe zachodniopomorskich uczniów (kolejny raport WUP z 2010 r.), to w tym wypadku teoria nie idzie w parze z praktyką. Z analizy WUP-u wynika, że wciąż zdecydowana większość młodych osób woli studia i to dzienne. W przypadku licealistów aż 74,4 proc. z nich chce wybrać ten tryb nauki. Na studia zaoczne zdecydowałoby się 9,5 proc. licealistów, a na szkołę policealną 6,6 proc. Podobnie proporcje rozkładają się wśród uczniów techników.

Zasady naboru

Żeby zapisać się do szkoły policealnej, trzeba mieć średnie wykształcenie, ale niekoniecznie z maturą. W zależności od szkoły zajęcia odbywają się i w systemie dziennym, i zaocznym, i wieczorowym. W większości placówek o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń i złożenie kompletu dokumentów (zwykle świadectwo ukończenia szkoły średniej, zdjęcia, zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do kształcenia w wybranym zawodzie, ksero dowodu osobistego i podanie). Na niektóre kierunki, np. medyczne przeprowadzane są też testy wstępne lub rozmowy kwalifikacyjne.

Poniżej prezentujemy ofertę edukacyjną wybranych szczecińskich szkół policealnych.

Zachodniopomorskie Centrum Edukacyjne

Szkoła Policealna dla Dorosłych nr 1

ul. Hoża 6


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net