Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Wędrujące szkoły. Dokąd którą rzucił Soska

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 23.01.2012Żal, emocje, protesty. Takie są pierwsze efekty magistrackich planów restrukturyzacji oświaty ogłoszonych przez zastępcę prezydenta Szczecina Krzysztofa Soskę. Najważniejsze zmiany dotyczą 12 szkół. Od września 2012 r. mają być ze sobą łączone, co oznacza likwidację części z nich. Jakie budynki opuszczą szkoły, do jakich się przeprowadzą? Czy to poprawi warunki do nauki? Oto krótkie resume na ten temat.

Szkoła łączności ma iść do 'kolejówki'

Zespół Szkół Łączności (ul. Ku Słońcu). Składa się z trzech budynków. Najstarszy, wraz z salą gimnastyczną, powstał w latach 60., dwa nowe w latach 90. Główny budynek połączony jest z laboratorium/warsztatami i częścią administracyjną. Łączna powierzchnia użytkowa budynków 4,8 tys. m kw., Powierzchnia terenu 12 tys. m kw. Liczba uczniów - ponad 300. Szkoła łączności nie chce si łączyć. Argument: to byłaby druga przeprowadzka placówki w ciągu niespełna 15 lat.Zespół Szkół nr 4 im. Armii Krajowej, czyli popularna 'kolejówka' (przy ul. Kusocińskiego). Teraz jest tam gimnazjum, liceum, zasadnicza szkoła zawodowa i technikum kolejowe. Szkoła działa od 1960 r. Kilka lat później zaczęła się rozbudowa obiektu (stary gmach zyskał dwie kondygnacje, dobudowywano pawilony m.in. na pracownie, warsztaty). Szkolne obiekty to także hala sportowa (1989 r.), boisko ze sztuczna nawierzchnią i bieżnią (2009 r.), stołówka, internat. Liczba uczniów: ok. 700.
Z połączenia ZS nr 4 i Zespołu Szkół Łączności miałoby powstać nowe technikum komunikacji i energetyki.

Szkoły morskie powędrują do ZCE

Zespół Szkół Technicznych i Morskich przy ul. Willowej. Tu działają: Technikum Morskie, TBO i Technikum Mechaniczne. Zespół składa się z pięciu budynków. Najstarszy, dydaktyczny, powstał w 1925 r. Drugi dydaktyczny i dwa budynki warsztatowe zbudowano w latach 50. Sala gimnastyczna jest z 1981 r. W sumie to 29 sal lekcyjnych. Powierzchnia użytkowa - prawie 8 tys. m kw., powierzchnia terenu - ponad 2 ha. Liczba uczniów: 410.
Zachodniopomorskie Centrum Edukacyjne (ul. Hoża). Działają tam: technikum (kształci w trzech specjalnościach: informatyk, mechatronik, mechanik), zasadnicza szkoła zawodowa oraz gimnazjum sportowe (klasy piłkarskie). ZCE dysponuje bardzo rozbudowaną bazą dydaktyczną (ok. 60 klas i pracowni, warsztaty) i sportową (hala z boiskiem do piłki ręcznej 40x20 m, pełnowymiarowe boisko trawiaste, boisko ze sztuczną nawierzchnią (60x30m), bieżnia lekkoatletyczna, kort tenisowy, siłownia, sauna). Przy szkole jest internat (z 130 miejscami) i stołówka.

SP 12 w Podjuchach połączy się z G 15 w Zespół Szkół

Obie placówki już teraz mieszczą się w jednym budynku - przy ul. Floriana Szarego. Oszczędność dla miasta ma wynikać z likwidacji części etatów dyrektorskich.
SP 12 rozpoczęła działalność w latach. 50. W 1960 r. zyskała dwa parterowe pawilony, a w 1986 r. - kolejny duży budynek. To w nim od 1999 r. działa Gimnazjum nr 15). W 1999 r. oddano do użytku halę sportową z kompleksem boisk o powierzchni prawie 3 tys. m kw. (piłka nożna, koszykówka). Później boiska były zmodernizowane w ramach budowy tzw. orlików. W sumie w Podjuchach jest kilkadziesiąt sal dydaktycznych, biblioteka, stołówka. Do G 15 chodzi obecnie ok. 170 uczniów. Do SP 12 im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego - ok. 350 uczniów.


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net