Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

O mundurkach powinni decydować uczniowie

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 11.10.2007- Tylko wtedy spełnią swoje zadanie - podkreślał, podczas debaty o kondycji polskiej szkoły, Włodzimierz Puzyna, rektor Wyższej Szkoły Administracji Publicznej.

Dyskusja odbyła się w "Malarni" Teatru Współczesnego, w ramach festiwalu "Prawa Człowieka w Filmie". Poprzedził ją pokaz dwóch obrazów: francuskiego "Tranquility Bay" (na temat amerykańskiego programu modyfikacji zachowania trudnych nastolatków) oraz hinduskiego "Wielkie indyjskie szkolne show" (o szkole w Indiach, w której założono 185 kamer).

Uczestnicy spotkania zgodzili się, że polska szkoła nie potrzebuje gwałtownych zmian, powinna być wolna od wpływów ideologicznych i autonomiczna. Rozwijać się dzięki bogactwu pomysłów i różnorodności.

Uczeń XIII LO w Szczecinie pytał: - Nie chcę tracić czasu na lekcji z powodu trzech osób, które rozrabiają. Przez nich nie otrzymuję pełnej wiedzy, dzięki której będę w przyszłości zarabiał pieniądze. Czy zatem nie powinno się takich uczniów odseparować?

- Szkoła powinna być inkubatorem dorosłego życia, który pozwoli poznać życie ze wszystkimi problemami - odpowiedział Włodzimierz Puzyna. - Dlatego powinni w niej razem przebywać ci, którzy chcą się uczyć i ci, którzy chcą przeszkadzać. Przez całe życie będziemy stawali przed podobnymi problemami. Szkoła jest taka, jak nasze społeczeństwo.

Bogdan Chęć, dyrektor SP nr 61 przekonywał: - Szkoła to instytucja, która ma swoje ustawowe zadania, regulamin. Posiada jednak autonomię wewnętrzną, którą tworzą chodzącą do niej wolni ludzie. To miejsce, w którym tworzy się wspólnota. Od nas zależy, jaka ta autonomia będzie i jak szkołę sobie sami zdefiniujemy.

- Na wspólne tworzenie szkoły nie ma miejsca - uważa zaś Michał Kawecki, psycholog - terapeuta. - Jak nauczyciele mają budować relacje wobec uczniów, skoro nie potrafią zintegrować się między sobą? Nie lubią swoich kolegów i nie lubią samych siebie.

Festiwal "Prawa Człowieka w Filmie" daje możliwość obejrzenia powstałych w różnych częściach świata najciekawszych filmów dokumentalnych. Potrwa do piątku. Szczegółowy program znajdziecie na www.szczecin.gazeta.pl (w dziale zapowiedzi)

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net