Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Uczniowie do szkół, nauczyciele na zwolnienie

Szczeciński Informator Edukacyjny, 03.09.2013Wczorajszy dzień dla niektórych był zwykłym początkiem kolejnego roku szkolnego, a dla niektórych niestety pierwszym dniem bezrobocia. W ostatnim czasie w całym Zachodniopomorskim zmniejszyła się znacznie nie tylko liczba szkół i przedszkoli, ale także liczba zatrudnionych pedagogów oraz pracowników szkolnej administracji.

Uczniowie do szkół, nauczyciele na zwolnienie

Jak od wielu dni podają media, w całej Polsce pracę straciło z ostatnim dniem sierpnia około 7 tysięcy nauczycieli (niektóre szacunki podają nawet liczbę 7,7 tys.). W samym Szczecinie pracę straciło około 100 nauczycieli i 100 pracowników administracji. W skali województwa czoło bezrobociu od wczoraj musi stawić aż 300 pedagogów i 200 pracowników administracji szkolnej. Stratni są także nauczyciele, którym co prawda zostawiono etaty, ale uległy one znacznemu zmniejszeniu. Aż 500 zachodniopomorskich nauczycieli będzie pracować w tym roku szkolnym w niepełnym wymiarze godzin.

Winne tej sytuacji są przede wszystkim samorządowe oszczędności i cięcie wydatków wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe. Nie bez znaczenia jest także wciąż zmniejszający się przyrost naturalny, co jako pierwsi odczuli pedagodzy zatrudnieni w przedszkolach. Kolejna sprawa to znacznie mniejsza liczba sześciolatków posłanych w tym roku do szkoły. Coraz częstszym zabiegiem w tej sytuacji stało się łączenie dwóch lub trzech niewielkich klas w jedną ogromną, przez co dzieci uczą się w przepełnionych grupach, co z pewnością nie sprzyja procesom dydaktycznym i wychowawczym.

Efektem oszczędności i małej dzietności Polaków jest zatem od tego roku ogromna liczba zwolnionych nauczycieli i przepełnione klasy.


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Szczeciński Informator Edukacyjny


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net