Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Filia US w przygranicznym Eggesin już za rok?

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 16.10.2007Na początku przyszłego roku w Eggesin planowane jest uruchomienie ośrodka dydaktycznego US, który od października miałby zostać przekształcony w filię uniwersytetu

Ostateczną decyzję o otwarciu placówki dydaktycznej muszą najpierw podjąć Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Spraw Zagranicznych. Uniwersytet zapewnia, że jest gotowy na uruchomienie ośrodka. Podobnie, położone 20 km od granicy 5-tysięczne miasteczko Egessin.

- Czekamy na decyzje rządu. Prace są na etapie końcowym - mówi rektor US prof. Waldemar Tarczyński. - Chcielibyśmy, by pierwsze zajęcia rozpoczęły się w lutym lub marcu. Utworzeniem filii szczególnie zainteresowane są niemieckie przygraniczne gminy, które chcą zatrzymać młodzież wyjeżdżającą na studia do Berlina i Hamburga.

W Eggesin działa już punkt informacyjny. Od 1 stycznia powstanie biuro pełnomocnika rektora ds. zamiejscowego ośrodka w Eggesin, którego kierownikiem zostanie socjolog, dr Andrzej Michalak. Jego zadaniem będzie przygotowanie ośrodka do zajęć w 2008 r. Początkowo w Eggesin polscy i niemieccy studenci będą kształcić się na kierunkach ekonomicznym (ekonomika przedsiębiorstw) i socjologii w trybie zaocznym i podyplomowym. Uniwersytet planuje także kształcenie doradców zawodowych, którzy mogliby pracować w instytucjach niemieckich i pomagać polskim robotnikom w Niemczech. Wiosną 2008 r. naukę mogłoby rozpocząć około 100 studentów. Docelowo, w filii w Niemczech miałoby kształcić się około 500 żaków, także w trybie dziennym. Kadra dydaktyczna ma być polsko-niemiecka, a zajęcia odbywać się mają w trzech językach - po polsku, niemiecku i angielsku.

- Eggesin przygotowało szkołę, w której będą prowadzone weekendowe zajęcia. Do dyspozycji dostaliśmy także stary ratusz. Planowane jest także uruchomienie akademika. Nasi pracownicy będą mieli możliwość zakupu tanich mieszkań komunalnych - wyjaśnia dr Michalak.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net