Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Szkoła na Warszewie

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 23.10.2007Mieszkańcy Warszewa chcą, by szkoła która powstanie w 2010 r. była zarazem centrum kulturalno-sportowym dzielnicy. Magistrat uważa, że szkoła powinna służyć przede wszystkim uczniom

Szkoła na Warszewie
Dwie koncepcje nowej szkoły na Warszewie przedstawił wczoraj magistrat. Który projekt będzie realizowany, zdecydują radni.

O potrzebie budowy szkoły na Warszewie mówi się od kilku lat. Obecnie mieszka tu już 7 tys. osób, a za trzy lata ma być ich dwa razy więcej. W rejonie jest już ponad 500 dzieci, z których 370 uczy się w SP nr 7. Szkoła przy ul. Duńskiej pęka w szwach, a część zajęć odbywa się na pobliskiej plebani. Nowa placówka ma powstać przy ul. Jantarowej i Złotowskiej i zacząć działać 1 września 2010 r.

- Jest to trudne zadanie i musimy działać jak najszybciej, by zdążyć na wrzesień 2010. Dla miasta najważniejsze jest, by szkoła była funkcjonalna i koszty jej utrzymania były rozsądne - mówiła wczoraj podczas prezentacji koncepcji budowy szkoły wiceprezydent Elżbieta Masojć.

Szkoła ma powstać na powierzchni 2,3 ha i ma się w niej uczyć do 700 uczniów. Biuro Projektowo-Consultingowe Struktura przedstawiło dwa projekty szkoły, tańszy i droższy. Oba zakładają, że w szkole będzie stołówka, świetlica, aula, biblioteka z czytelnią, dwie sale gimnastyczne (dla dzieci starszych i młodszych) oraz dwa baseny (do nauki pływania i 25-metrowy). Szkoła ma być dwukondygnacyjna, przystosowana dla niepełnosprawnych (z wewnętrzną windą). Sale lekcyjne i korytarze dla zerówkowiczów mają być oddzielone. Tańszy projekt (ok. 50 mln zł) jest ,,skompresowany". Wszystkie sale lekcyjne mieszczą się na piętrze. Pozostałe funkcje są na parterze. Projekt, droższy o 2 mln zł zakłada, że budynek dydaktyczny będzie odseparowany od pozostałych. Zajęcia klas 0-3 odbywałyby się na parterze, a 4-6 na piętrze. W obu projektach przewidziano wejścia z zewnątrz na sale sportowe, basen, stołówkę i do biblioteki tak, by można z nich korzystać popołudniami.

I tutaj pojawił się spór między miastem a mieszkańcami Warszewa. O ile miasto nie widzi nic złego w tym, że mieszkańcy chcieliby korzystać z sali sportowej i basenu, o tyle nie chce się zgodzić, by szkoła pełniła funkcje komercyjne. Mieszkańcy chcą jednak, by przy szkole powstała siłownia, gabinet masażu, klub fitness, a nawet solarium i jacuzzi. Chcieliby także korzystać z obiadów szkolnych i móc wynajmować stołówkę na organizację imprez sylwestrowych i weselnych.

- Dzięki funkcjom komercyjnym szkoła będzie na siebie zarabiała - uważa radny Jan Posłuszny. - Warszewo jest kulturalną pustynią. Nie ma tam możliwości wybudowania innych obiektów tego typu.

- Szkoła ma służyć przede wszystkim uczniom i przez wiele lat. Dzieci muszą czuć się w niej bezpiecznie i być kontrolowane - odpowiada Masojć. - Nie wyobrażam sobie, by do biblioteki lub na obiady przychodzili mieszkańcy osiedla. Wieczorami powinny odbywać się zajęcia sportowe i nauka pływania, głównie dla uczniów.

Podobnego zdania jest kurator Maciej Kopeć, który uważa, że nie można przeznaczać pomieszczeń na bar lub solarium kosztem sal lekcyjnych. Mieszkańcy Warszewa nie dają jednak za wygraną i zapowiadają, że przekonają miasto.

- Nie zgodzimy się, by szkoła była tylko szkolą. Nasi radni obiecali, że znajdą pieniądze w budżecie na dodatkowe funkcje - mówi Andrzej Lindecki, przewodniczący rady osiedla Warszewo.

Teraz radni i magistrat mają dwa tygodnie na zgłoszenie uwag i podjęcie decyzji, który projekt będzie realizowany.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net