Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Lekcja WF z mistrzami świata

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 09.11.2007Popularni szczecińscy mistrzowie świata Marek Kolbowicz i Monika Pyrek przeprowadzili lekcje wychowania fizycznego w I LO w Szczecinie

Lekcja WF z mistrzami świata
Marek Kolbowicz (wioślarz, mistrz świata, trzykrotny olimpijczyk) i Monika Pyrek (tyczkarka, wicemistrzyni świata w Helsinkach w 2005 r.) do szczecińskich licealistów przyjechali, by promować sport i aktywny styl życia. Uczniowie I LO przy ul. Piastów nie spodziewali się, że we wtorkowy poranek zamiast nauczycieli WF, staną przed nimi znani z telewizji szczecińscy sportowcy. Równo z dzwonkiem, o godz. 8.55 zajęcia poprowadził wioślarski olimpijczyk. Z prowadzeniem lekcji nie miał żadnych kłopotów, bo na co dzień prowadzi zajęcia dla studentów na Uniwersytecie Szczecińskim. Kolbowicz przywiózł ze sobą urządzenie, na którym wioślarze trenują ,,na sucho". Kilku uczniów zdecydowało się ,,przepłynąć" kilkaset metrów. Nie było łatwo.

- Ruchy powinny być płynne i swobodne, a ja szarpałem i ciągnąłem nierównomiernie. Szybko się zmęczyłem - mówił po zejściu z urządzenia Dawid Matunin z klasy IIa.

Po ćwiczeniach Marek Kolbowicz mówił m.in. o tym, jak w życiu walczyć ze słabościami i znużeniem.

- W młodości na każdym treningu pytałem siebie, po co mi to? Jak siedzisz nad książką do drugiej w nocy, to też zadajesz sobie to samo pytanie - opowiadał Kolbowicz. - Ale po pewnym czasie wiesz już, po co. Po to, żeby coś w życiu osiągnąć i być kimś. Trzeba mieć silny charakter, bo w sporcie, tak jak w życiu, prymusi nie są za bardzo lubiani.

Na trzeciej godzinie lekcyjnej o swojej przygodzie ze sportem mówiła Monika Pyrek. Przyznała się licealistom, że choć skacze o tyczce prawie pięć metrów, to ma lęk wysokości.

- W mojej dyscyplinie muszę polegać na swoich umiejętnościach oraz na sprzęcie. Przed każdym skokiem pojawia się lęk, że źle wyląduję.

Uczniowie nagrodzili sportowców dużymi brawami. Niektórzy robili sobie z nimi zdjęcia.

- Może jest za późno, by zostać zawodowcem, ale warto uprawiać sport amatorsko. Czasami biegam i ćwiczę na siłowni - mówi Mateusz Lemieszek z klasy IIf.

- Kolbowicz i Pyrek to ludzie sukcesu. Dzisiaj tylko tacy mogą być wzorem dla młodych. Są kontaktowi, bezpośredni, docierają do młodych. Poza tym są lokalnymi patriotami, którzy pracują także dla Szczecina. Chciałbym, by uczniowie z tak dużą uwagą słuchali tego, co ja mówię - powiedział Tadeusz Staśkiewicz, nauczyciel wychowania fizycznego w I LO.

Kampanię ,,WF z Mistrzami Świata" zorganizował Urząd Miasta Szczecin i Uniwersytet Szczeciński.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net