Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

reklama szczecin

Czy reforma oświaty spowoduje masowe zwolnienia nauczycieli

Szczeciński Informator Edukacyjny, 24.09.2016Wielokrotnie zmieniana ustawa o systemie oświaty w 2017 r. ma zostać zastąpiona nowym prawem oświatowym. Do jego najważniejszych założeń należą likwidacja gimnazjów i powrót do 8-letniej podstawówki, 4-letniego liceum ogólnokształcącego lub 5-letniego technikum. Zmianom w systemie nauczania przeciwni są Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz samorządy.

Czy reforma oświaty spowoduje masowe zwolnienia nauczycieli

Likwidacja gimnazjów i powrót 8-letniej podstawówki

Minister edukacji narodowej, Anna Zalewska, w piątek 16 września przedstawiła projekt ustawy o prawie oświatowym. Ustawa ta ma zastąpić obowiązującą ustawę o systemie oświaty. Reforma edukacji i nowe wynikające z niej zasady, według których miałby funkcjonować system oświaty w Polsce, są pod wieloma względami rewolucyjne.

Przede wszystkim planowany jest powrót do 8-klasowej szkoły podstawowej i 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum lub 5-letniej szkoły branżowej. Zlikwidowane zostaną gimnazja. Od przyszłego roku nie będzie już naboru do tych szkół. Dzieci, które we wrześniu 2017 r. rozpoczęłyby naukę w 1. klasie gimnazjum, będą ją kontynuowały w 7. klasie podstawówki. Dzieci, które będą wówczas w 2. lub 3. klasie gimnazjum, dokończą je jednak według starego systemu.

Czy nauczyciele powinni obawiać się zwolnień?

Nauczyciele, którzy prowadzą zajęcia w przeznaczonych do likwidacji gimnazjach, obawiają się zwolnień. Choć minister edukacji narodowej zapewnia, że przeorganizowanie szkół, m.in. zmniejszenie obwodów, pozwoli zapewnić wszystkim dotychczas zatrudnionym na dalszą pracę w zawodzie, Związek Nauczycielstwa Polskiego jest innego zdania. Szacuje on, że w wyniku reformy pracę może stracić ok. 37 tys. nauczycieli gimnazjów oraz ok. 7,5 tys. dyrektorów szkół. Masowe zwolnienia, zdaniem ZNP, dotkną też pracowników obsługi i administracji placówek.

– O etatach w szkołach decyduje samorząd, a nie ministerstwo. Dla samorządu taniej będzie przydzielić dodatkowe godziny zajęć danego przedmiotu nauczycielowi zatrudnionemu w szkole niż zatrudnić nowego nauczyciela – uważa prezes ZNP, Sławomir Broniarz.

Oprócz prawdopodobnej likwidacji etatów ZNP nie podoba się również to, że podczas wprowadzania reformy przez dłuższy czas zajęcia w szkołach będą odbywały się jednocześnie według dwóch różnych programów. Związek zwraca także uwagę na ogromne koszty związane z reformą, które mogą poważnie nadwyrężyć budżet samorządów. Samorządowcy z kolei twierdzą, że założenia reformy nie były z nimi konsultowane, a ministerstwo nie przedstawiło żadnych badań, które wskazywałyby na to, że likwidacja gimnazjów jest konieczna.


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Szczeciński Informator Edukacyjny


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2018. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net